Neden Kendi Evimin Kokusunu Alamıyorum?

0
333

Neden Kendi Evimin Kokusunu Alamıyorum?Bazen tanımadığınız insanların evine gittiğiniz zaman “bu ne ayak kokusu yaaaa” diyor olabilirsiniz. Kendi evinizin kokusunun nasıl olduğunu bilmediğiniz için bu konuda soru işaretlerine yanıt arıyor ama bulamıyor olabilirsiniz. 

1.

Neden Kendi Evimin Kokusunu Alamıyorum?

Kendi evlerimizin nasıl koktuğunu çoğu zaman bilemeyiz ve ancak dışarıdan uzun süre sonra geldiğimiz an bu durumu anlarız. Çok uzun süre boyunca evden ayrı kalmazsak evimizin nasıl koktuğu konusunda herhangi bir yanıt bulamayız çünkü bunun sebebi olduğuna inanılmaktadır.

Bugün kendi evinizden çıktıktan sonra hangi eve giderseniz gidin bir koku hissedersiniz ve bu duygusal durumunuzu bile yakından etkiler. Örneğin bir farklı eve gittiğiniz zaman lavanta kokusu hissedebilirsiniz, ayak kokusunun tüm evde hissedildiğine inanabilirsiniz ve daha farklı kokular ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların her biri özellikle sizin kendi duygusal durumunuzu belirleyecek olan önemli unsurlardan bir tanesidir.

2.

Feet, Çorap, Oturma Odası, Kişi, Rahatlatıcı, Tablo
Neden Kendi Evimin Kokusunu Alamıyorum?

Ancak kendi evinizin kokusunu asla tam olarak hissedemezsiniz. Bir evin kendisine has kokusunu o evde tüketilen gıdadan kişi sayısına kadar her şey etkiler ve her evin kendisine has kokusu mevcuttur. Bugün lüks villalarda bile zaman zaman kötü kokunun eve sinmesi mümkün olabilir.

Her gün çok yağlı yiyecekler tüketilmesi, evin pis olması ve tozlu olması o evin ortalama kokusunun çok ağır ve pis kokmasına sebep olabilir. Ancak kokular evdeki genel kokuyu bastırmaya yeterli değildir ve o evin kokusunu değiştirmek ancak alışkanlıkların değiştirilmesi ile mümkün olur.

Monell Kimyasal Duyular Merkezindeki araştırmacı Pamela Dalton, bu durumun sebebini şöyle açıklamaktadır: Bir ev sahibi sürekli aynı ortamda aynı kokuyu solumaktadır ve rutin kokuya kısa süre içinde duygusal olarak alışır. Bunun sonucunda kendi evimizin kokusunu tam olarak bilemeyiz.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz