Nareepol Ağacı Gerçek mi ?

0
7119

Nareepol Ağacı Gerçek mi ? Gerçek olduğuna dair ortaya atılmış iddialar varken kendimi bu ilginç ağacı araştırmaktan alıkoyamadım. Bazı kaynaklar bu ağaçla ilgili ilk bilginin ve fotoğrafların 1 Nisan 2008 tarihinde yayınlandığını belirtiyor.

Yani bu ağaç şaka amaçlı montajlanmış bile olabilir.

Nareepol Ağacı

Arama motorlarındaki kayıtlar bu ağaçla ilgili ilk resimlerin ve ilk bilgilerin 2008 yılından itibaren internet ortamına taşındığını gösteriyor. Fakat bu bilgilerin tek bir kaynaktan çıktığı ve resimlerin de aynı kaynaktan alınarak internette yayılmaya başladığı görülmektedir. Çıkış noktasındaki sitede yer alan bilgilerin de kopyalanarak yaygınlaştığı görülmüştür. Buna dayanarak bu ağacın gerçek olması durumunda farklı kaynaklardan da bilgi akışı sağlanması gerektiğini düşünüyorum. Yani bu ağaç gerçek olsaydı çok daha fazla görsel ve bilgiyle desteklenen kanıtlar ortaya koyulmuş olurdu.

Bir çok botanikçi bu ağaç hakkında araştırma yapar ve bu araştırmalarının sonucunu bizimle paylaşırdı.

Nareepol Ağacı

Bu denli ilginç bir ağaca kimsenin kayıtsız kalacağını düşünmüyorum. Görülen o ki 2008 yılından bu yana bu ağaç hakkında herhangi yeni bir bilgi kayıt altına alınmamıştır. Bir ağaca yapılan bu montaj aslında bir Budist efsanesinden esinlenerek yapılmıştır

Bir Budist efsanesine göre Tanrı indra’nın, karisi ve çocukları ile birlikte yaşadıgı yerin yakınında bulunan bir ormanda şehvet düşkünü saldırgan hermitler ve yogiler bulunmaktadır. 

Nareepol Ağacı

Tanrı indra, karısının ormanda meyve toplarken  bunların saldirisina uğramasını engellemek için,  güzel karısının vucüduna benzeyen meyveler veren ağaçlar yaratır .. Böylece Hermitler ve yogiler bu agaclardaki meyvelerle oyalanırken karisi güvenle ormanda gezer.  

Efsaneye göre bu meyveleri yiyen yada dokunan kötü orman canlıları 4 ay uyur ve guclerini kaybederlermiş. Bugün de bu efsanedeki kadın figürlu meyveler Thai kültüründe  kolye, heykel ve çizgi roman karakterlerine esin kaynağı olmuştur.

Kaynak: www.bitkicenter.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz