Nagazaki’de Kardeşini Kaybeden Japon Çocuğun Yürek Yakan Hikayesi!

0
4109

Birinci ve İkinci Dünya Savaşı’nda askerlerden daha çok siviller hayatını kaybetti. Dünya üzerindeki en büyük toplu katliamlardan biri olan atom bombası saldırıları geride bir çok acı hikaye bıraktı, onlardan biri ise Japon Çocuğun Hikayesi;

Fotoğrafı çeken kişi Joe O’Donnel Amerikalı bir belgeselci, foto muhabiri ve ABD Bilgi Ajansı’nın bir fotoğrafçısıydı. Bu bölgeye bir casus olarak gönderilmişti. Amacı, Nagazaki çevresinde fotoğraflar çekerek genel kurmaya gönderecek, ABD’de bu fotoğraflar sayesinde bombanın nasıl etki ettiği hakkında daha iyi bilgiler edinecekti. Bu dünyaca meşhur fotoğrafta o fotoğraflardan biriydi.

Resimdeki çocuk hakkında bilgi aldığı şahitlerden biri, çocuğun durumunu şu sözlerle izah etmişti; “İnsanların yakıldığı ateşe doğru gelen 10 yaşlarında bir erkek çocuk gördüm. Sırtında bir bebek taşıyordu.

O zamanlarda Japonya’da çocuklar sırtlarına küçük çocukları alır ve oyunlar oynardı. İlk başta bu çocukların da böyle bir oyun oynadığını sandım.

Fakat sonradan bu çocuğun buraya bir amaçla geldiğini anladım. Çok ciddi duruyordu. Ayaklarında ayakkabıları yoktu ve yüzünde sert bir ifade vardı.
Sırtındaki bebeğin kafası yana düşmüştü, uyuyor gibiydi. Çocuk hiç kıpırdamadan yaklaşık beş dakika kadar saygı duruşunda bulundu.
Daha sonra ölüleri yakan maskeli bir görevli çocuğun yanına geldi ve bebeği bağlayan kayışları çözdü. İşte o zaman sırtındaki bebeğin ölü olduğunu ve yakılmak üzere buraya getirildiğini anladım.

Görevli ölü bebeği aldı ve ateşin üstüne yerleştirdi. Çocuk ise kaskatı bir şekilde dakikalarca kardeşinin kül oluşunu izledi. Alt dudağını o kadar şiddetli ısırıyordu ki sonunda dudağından kanlar akmaya başladı. Kardeşi alevlerin içinde tamamen gözden kaybolduktan sonra arkasını döndü ve yavaş attığı adımlarla sessizce oradan uzaklaştı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz