Mutlu Anlarımıza Çomak Sokan Mekanizma: Hedonik Döngü!

0
669

Bir şeyi müthiş bir tutkuyla hayal ediyor, ona ulaşmak çabalıyor ancak ulaştığımız anda hissettiğimiz o mutluluğu ancak kısa bir süre hissediyoruz. 

1.

Çünkü yaşanan haz ne kadar büyük olursa olsun, bir süre sonra daha stabil olduğumuz o temel mutluluk düzeyine dönme eğilimindeyiz. Hedonik döngü adı verilen bu durum, ilk defa 1971 yılında Brickman ve Campbell tarafından ortaya atıldı. Konu ile ilgili yapılan ve farklı yaklaşımlarda bulunulan deneylerin sonuçları, maddi ve manevi kazanımlarımız sonucu yaşadığımız mutlulukların yalnızca “geçici süreyle yüksek olduğunu” kanıtlıyor.

2.

Hedonik döngüden tamamen kaçabilmenin bir yolu maalesef yok. Ancak yaşadığımız mutlulukların biraz daha uzun ve anlamlı olmasını sağlamak için uzmanların bazı önerileri var. Aynı anda birden çok konuda çaba göstermek, kendimize yeni hedefler koymak, yaşadığımız tatsız anları görmezden gelmemek ve yaşadıklarımızı başkaları ile paylaşmak bunlardan yalnızca bazıları.

Hedonik döngüye girdiğiniz için en son hangi mutluluğunuz hayal ettiğinizden kısa sürdü? Daha uzun süre mutlu hissedebilmek için uzmanların tavsiyelerine eklemek istedikleriniz var mı?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz