Mutlaka Okunması Gereken En İyi Kişisel Gelişim Kitapları

0
492

Kişisel gelişim bir insanın toplumda güçlü ve verimli bir birey olması için gereken en önemli kavramlardan biridir. Bu konuda bizlere en çok yardımcı olan şey kişisel gelişim kitaplarıdır. Bir keşif yolculuğuna çıktığımızda beynimizin ve duygusal zekamızın önemini kavramamızı sağlayan, kendimizi bir adım öteye taşımamıza, daha başarılı ve iç huzura sahip bir hayat sürmemize yardımcı olan birçok kişisel gelişim kitabı mevcuttur.

1.

“Sen Ölünce Kim Ağlar”,  kişisel gelişim ve liderlik uzmanı Robin Sharma’nın en iyi kitaplarından biri. Robin Sharma, okuyucularına ellerinde sadece bir yaşamları olduğunu ve onu iyi değerlendirmeleri gerektiğini çarpıcı bir dille anlatıyor. Yaşamın gerçekten ne olduğunu irdeleyen kitap, “Yaşamınızda gelecek kuşakları etkileyecek şeyler yapın, iyiliği yayın ve kendiniz olun” mesajlarını veriyor. Kitabın arkasında ise şu etkileyici sözler yer alıyor: “Çocukluk yıllarımda babam, bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: ‘Evlat, doğduğunda tüm dünya gülümserken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki öldüğünde tüm dünya ağlıyorken, senin yüzünde gülümseme olsun.’”

2.

Dale Carnegie‘nin Dost Kazanma ve İnsanları Etkileme Sanatı  adlı kitabında sosyal çevrede insanlara nasıl davranmanız gerektiğini, sağlam dostuklar nasıl kurabileceğinizi ve bunları nasıl sürdürebileceğinizi öğreneceksiniz.

3.

On yıl önce bir kitap yayımlandı ve milyonların yaşamını değiştirdi. Kariyerindeki başarısı, içindeki derin boşluğu gizlemeye yetmeyen ünlü avukat Julian Mantle’ın hikâyesini anlatan Ferrari’sini Satan Bilge, hayatta neyin önemli olduğuna ve sonunda gurur duyacağınız bir yaşam sürmenizi neyin sağlayacağına dair unutulmaz bir ders veriyor ve okurların refaha, mutluluğa ve iç huzuruna kavuşmalarını sağlayacak çözümler öneriyor.

4.

“Hayatı Yeniden Keşfedin”, sizi mutsuz eden alışkanlıklar ve bunalımlardan nasıl kurtulacağınızı anlatıyor. Kitaptaki ana mesaj ise şu: “Tatmin etmeyen ilişkiler, evhamlarla dolu bir hayat, nedensiz yere diğerlerinden aşağı hissetmek… Bütün bunlar fark etmeden kabul ettiğimiz inanışlarımızı değiştirerek çözülebilir.”

5.

Çaresizlik öğrenilmiştir.

Başarılı olmak da öğrenilebilir.

Sende sandığından fazlası var!

Gelebileceğin en iyi yerde değilsin.

Yeni bir hayat için gereken, yeni bir akıldır.

Doğru şeyi yapmak için yanlış zaman yoktur.

Rüzgârı suçlamayı bırak, yelkenleri kullanmayı öğren!

Seyirci koltuğundan sıkıldıysan, sahneye çık.

Zirvede her zaman bir kişiye daha yer var.

Başkaları yapabildiyse, sen de yaparsın.

Her şey seninle başlar!

Hayatta ya tozu dumana katarsın,  ya da tozu dumanı yutarsın.

Seçim senin!

6.

“Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı”, liderlik konusunda son on yılın başucu kitabı olarak tanımlanıyor. Kitapta kişisel, mesleki ve ailevi sorunların çözümünde ilke merkezli bir yaklaşım benimseniyor. Özellikle iş sektörüne yeni atılmış kişilerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Zamansız ve rasyonel prensipler ile başarılı ve huzurlu bir yaşam için edinmeniz gereken alışkanlıkları bu kitapta göreceksiniz.

7.

Doğan Cüceloğlu, kişisel gelişim deyince ilk akla gelen isimlerden biridir. Doğan Cüceloğlu, “Savaşçı” kitabıyla mutsuz insanların mutsuzluğunun kaynağını yanlış yerde aradığına ve kendilerini mutlu etmek için nesnelerden medet umduğuna dikkat çekiyor. Akıcı dili sayesinde okunması kolay bir kişisel gelişim kitabı olan Savaşçı’da, dünyaca ünlü pek çok bilim insanı ve düşünürün sözlerinden alıntılar da yer alıyor. Gerçek yaşamda pek çok kişiye ilham olacak bir kitap. Savaşçı, anlamlı ve coşkulu bir yaşam için okuyucuyu “savaşa” davet ediyor.

8.

“Eşitler Evi”,  Üstün Dökmen’in “Küçük Şeyler” dizisinin bir kitabı. Kitapta şu çarpıcı sözlerle eşitler evinin ne olduğu ve nasıl köleler evinden eşitler evine geçebileceğimiz anlatılıyor: Evlerimizde, işyerlerimizde, marketlerde sloganlarla, kredi kartlarıyla, taksitlerle yönetilen, yönlendirilen köleleriz. Kölelikten ya da kulluktan kurtuluşa nasıl geçebiliriz? Yaşantılarımızı esirler evinden eşitler evine nasıl çevirebiliriz?”

9.

Nörobilim denince akla gelen ilk isim olan Profesör David Eagleman’ın adını Beyin adlı belgeseli ya da oldukça ilham verici TED konuşmalarından duymuş olabilirsiniz. Ama Eagleman’ı tüm dünyada üne kavuşturan ve popüler bilimin yeni kahramanlarından biri haline getiren eseri kuşkusuz Incognito oldu.

Kitap tüm hayatımızı yönlendiren beynimizde neler olup bittiği ile ilgileniyor. Siz daha tehlikeyi algılamadan, ayağınızı fren pedalının üstüne götüren kim? Eğer bilinçli zihin, yani sabah uyandığınızda sizinle birlikte uyanan ben, buzdağının yalnızca görünen kısmıysa, zihninizin geri kalanı tüm bir ömür neyle iştigal etmekte? gibi merak uyandırıcı sorular soran Eagleman, kitap boyunca tüm bu sorulara da cevaplar buluyor.

10.

“Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı”, dünya genelinde en çok satılan kitaplardan biri. New York Times bestseller’da zirveyi görmüş olan bu kitabın en önemli özelliği, yazarın pek çok kişisel gelişim kitabındaki gibi “dikta edici” cümlelere yer vermemesi. Hatta kitap, yaygın olarak bilinen kişisel gelişim görüşlerinden bazılarına eleştiriler bile getiriyor. Yazarın hayatın içinden verdiği örnekler de çok faydalı oluyor. Yazarın her şeye pozitif yaklaşmak yerine hayatta neyi kafaya takıp neyi takmayacağınızı gösteren yaklaşımı çok doğal. Bu nedenle mutlaka okunması gereken kişisel gelişim kitaplarından biri.

11.

Kişisel gelişimin usta ismi Üstün Dökmen’in bu kitabı aslında roman türünde. Ancak okuyucuya aktarmak istediği mesajlar, pek çok kişisel gelişim kitabının aktarmak istediğinden daha etkileyici bir yolla sunuluyor. Bir zamanlar renksiz ama ömürleri uzun olan kelebekler, renkli olmayı dileyince gökkuşağındaki tüm renkler üzerlerine silkelenir ve kelebekler rengârenk olur. Ancak bu sefer ömürleri kısalır. Romanda, iki genç doğuştan engellidir, tekerlekli sandalyede hayatlarına devam etmektedirler. Birbirine âşık bu gençlerin aslında evlenmelerinde bir sakınca yokken aileleri evlenmelerini istemez, evlenirlerse düşüp ölebileceklerini söylerler. Romandaki temel soru ve mesaj: “Uzun ve renksiz bir ömür mü istersiniz, yoksa kısa ve renkli bir ömür mü?”

12.

Kitapları dünyanın farklı ülkelerinde geniş okur kitleleriyle buluşan felsefeci ve araştırmacı Wilhelm Schmid Kendiyle Dost Olmak’ta, “Kendini sev” sloganıyla gitgide daha fazla sarmalandığımız günümüzde, kendimizle sağlıklı ve dostane bir ilişki kurmanın önemine
vurgu yapıyor. İnsanın, kendine dönük abartılı bir sevginin tehlikelerine kapılmadan, sükûnetle kendisiyle meşgul olmasının, hayat yolunu çizmede nasıl değerli bir kaynak olabileceğini gösteriyor.

13.

‘IQ’ ile ölçülen zeka, insanların okul ve iş yaşamındaki başarısını belirleyen değişmez bir etken midir? Öyleyse, neden yüksek IQ’lu çocuklar, ortalama IQ’ya sahip arkadaşlarına göre hayatta daha başarısız olabiliyor?
Dr. Daniel Goleman, psikoloji alanında çığır açan bu kitabında, ‘EQ’nun ‘IQ’dan daha önemli olduğunu kanıtlıyor. ‘Duygusal zeka’yı, özbilinç, azim, dürtülerini frenleme, başkalarının duygularını paylaşabilme gibi özellikleri içeren bir zeka olarak tanımlıyor.
Araştırma bulgularına göre, duygusal zeka yoksunluğu, kişinin aile yaşamından mesleki başarısına, toplumsal ilişkilerinden sağlık durumuna kadar birçok alanda çok kötü sonuçlar doğurabiliyor. Ancak, Dr. Goleman’a göre, duygusal zeka doğuştan gelen bir özellik değil. İnsan beyninin yapısı dolayısıyla, çocuklukta alınan duygusal dersler, yaşam boyunca davranış tarzını belirliyor.
Başta eğitimciler ve ana-babalar olmak üzere, herkesin ufkunu açan bu kitabın çok önemli bir toplumsal mesajı da var: Demokrasinin topluma ne ölçüde mal olduğu, bireylerin duygusal zeka düzeyiyle doğrudan bağlantılı.

14.

“Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır”, özellikle kişisel gelişim kitaplarını okumaktan keyif alan kişilerin seveceği bir kitap. Başarı, hayat ve insan ilişkileri üzerine mizahi bir dille yazılmış bu kitap 1 günde kolayca okunabilen bir eser.

15.

“Küçük Prens”, 7’den 70’e herkesin okuduğu çok popüler bir kitap. Kısa bir öykü olarak bilinen Küçük Prens, aslında hayata karşı bakış açınızı kökten değiştirecek bir anlatım gücüne sahip. Her okuduğunuzda Küçük Prens’in farklı bir yönünü keşfedeceksiniz. “Küçük Prens”, okura yaşamdaki en iyi şeylerin en basit şeyler olduğunu, gerçek zenginliğin başkalarına bir şeyler verebilmek olduğunu anımsatan, aslında büyükler için yazılmış bir çocuk romanı. İncil ve Kari Marx’ın yazdığı Kapital’den sonra dünyada en çok satan kitaplardan “Küçük Prens”, 100 dile çevrildi. Mutlaka birden fazla kez okuyun!

16.

Bu kitap, paraya karşı bakış açınızı ve ekonomik planlama üzerine önemli hikayelerle hayatınızı değiştirecek. Mali problemlerinizi daha iyi anlayıp çözmenizi sağlayacak olan bu kitap geleceğe yatırım yapmanın kolay yollarını da öğrenmenizi sağlayacak.  

Kaynak: 1 2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz