Maymuna Dönüşen Kavmin İbretlik Hikayesi…

0
3995

Bakara Suresi’nin 65 ve 66. ayetleri mealen şu şekildedir: “İçinizden cumartesi günü haddi aşanları elbette bilirsiniz. Biz böyle yapanlara ‘Aşağılık maymun olun!..’ dedik. Bunu, hem bu hâdiseye şahit olanlara hem de sonradan gelecek olan nesillere bir ibret ve korunacaklara da bir öğüt kıldık.”

Bu ayetlerin Hz Davud’un (as) ümmetinden olan ve Kızıldeniz sahillerinde yaşayan Eyle Halkı için nâzil olduğu rivayet edilir.

1. Hz. Musa’nın şeriatına göre amel eden bu kavmin kutsal Sebt günü olan Cumartesi günleri avlanmaları yasaktı.

2. Bu kavmin geçimi büyük ölçüde balıkçılıktı. Balıklar Cumartesi günü sahillere sürüler halinde gelir diğer günler Kızıldeniz’in iç tarafına giderlerdi.

3. Bu onlar için bir imtihandı.

4. Bir grup hile yaparak deniz kenarına büyük havuzlar inşa edip Cumartesi sürüler halinde gelen balıkları bu havuza doldurup Pazar günü avladılar. Böylece Cumartesi yasağını hülle ile delmiş oldular.

5. Bu hileyi yapanlar kısa sürede zengin oldular. Dünyalık bir azabın da hemen gelmemiş olması kavmin neredeyse yarısını bu yasağı delmeye itti. Kısa sürede zenginleşenler başka yasakları da işleyerek adeta “günah deryasına yelken açtılar”. “Her bir günah içerisinde küfre giden bir yol vardır” kaidesini ispat edercesine günahları onları dalalete sürükledi.

6. Toplum böylece ikiye bölünmüş oldu. Bir tarafta ehl-i dâl diğer tarafta günahlara karşı sabır gösteren müminler. Müminlerden bir kısmı dalalete dalmış insanları irşad etmeye ve doğru yola ısrarla davet ettiler. Bundan rahatsız olan yoldan çıkmış güruh, onlarla irtibatı kesme adına şehri ikiye bölerek yüksek ve uzun duvarlar ördüler. Artık kavim fiziken de ikiye bölünmüştü.

7. Bölünme bununla da kalmadı. Şehrin diğer tarafında yaşayan müminler kendi aralarında da ikiye ayrılırlar. Birinci kısım şehrin diğer tarafındaki yoldan çıkmış insanlara hak ve hakikati ne pahasına olursa olsun anlatma gayreti, azmi ve kararlılığı içinde olanlar. İkinci kısmı ise ümitsizliğe düşmüş suskun, zulüm ve sapıklığa sessizlikleriyle destek veren nemelazımcı güruh.

8. Allah’ın (cc) verdiği mehil (süre) dolunca ve kavim tövbe ile doğru yola girmemekte ısrar edince Allah’ın helakı geldi çattı. Allah (cc) ehl-i dâl olan şehrin bu yakasındaki kafirleri maymuna dönüştürdü

9. Şehrin diğer tarafında sesler kesilince duvardaki kapılardan geçip akrabalarını ziyaret etmek isteyen müminler şehri maymunların istila ettiğini zannettiler

10. Fakat akrabalarını evlerine gidince maymunların ağlayarak kendilerine yaklaştıklarını müşahade edince dehşetin farkına vardılar. Asıl dehşet ise müminlerin olduğu tarafta yaşanmıştı. Allah (cc) kafirleri maymuna çevirdiği gibi nemelazımcı, biümit ve zulme sessiz kalarak destek olanları da maymuna çevirmişti.

Üç gün bu halde yaşadılar. Üç gün sonra toptan helak edildiler. Sonra bir yağmurla Allah pisliklerini Kızıldeniz’e döküverdi.

Hakkın hatırı âlidir hiçbir hatıra feda edilemez fehvasınca gördüğümüz yanlışlara zulme usulünce karşı çıkmalı ve mücadele azmini sıcak tutmalı ve asla ümitsizliğe düşmeden aşkla şevkle hizmete devam etmeli…

Ne mutlu HAKKI tutup kaldıranlara…
Veyl olsun maymunlaşan kavmin ahlakı ile hareket edenlere…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz