Masturbasyon Zararlı Mıdır ?

0
14894

Cinsel birliktelik hem erkek hem de kadına haz veren ve cinsel olarak doyuma ulaşmalarını sağlayan bir eylemdir. Cinsel ilişki kadar, kadın ve erkeğe bireysel haz veren diğer bir eylem ise mastürbasyondur. Mastürbasyon nedir diye soracak olursanız; el veya başka bir nesne yardımıyla cinsel organlarını uyararak haz almaları ve bunun sonucunda orgazm olma durumudur. Mastürbasyon yapmaya genel olarak ergenlik yaşlarında başlanır. Ergen yaşlarda vücutlarını tanımaya başlayan kişiler, orgazm olabilmek için mastürbasyon yaparak rahatlayabilirler. Elbette mastürbasyon yapmanın yaşı ve cinsiyet ayrımı bulunmaktadır. Cinsel dürtülere sahip her kişi kendini bilmeye başladıktan sonraki her yaşta mastürbasyon yapabilir. Öyle ki, yapılan birçok araştırmada evli çiftlerin bile mastürbasyon yaptıkları doğrulanmıştır. Çitlerin bir kısmı cinsel ilişki esnasında mastürbasyon yaparken, bir kısmı ise yalnızca kendi kendine mastürbasyon yaparak orgazm olmaktadır. Mastürbasyon hakkında en çok merak edilen konulardan biri de elbette mastürbasyon yapmak zararlı mıdır sorusudur. Mastürbasyon yapmanın zararı var mıdır sorusundan önce, sizlere mastürbasyon yapmanın faydalarından bahsetmek istiyoruz. Gelin mastürbasyonun faydalarına hep birlikte göz atalım.

Mastürbasyon Yapmanın Faydaları

Mastürbasyon yapan kişiler, çoğunlukla orgazm sonrasında oldukça rahatlar ve gevşer.

Kişilere haz vererek, doyuma ulaştırır.

Cinsellik üzerine hayal dünyasını geliştirir.

Çiftlerin seks esnasında mastürbasyon yapmaları, daha fazla şehvet duymalarını sağlayabilir.

Kısacası çiftlerin seks hayatına renk katabilir.

Evli çiftlerin seks yapamadıkları hamilelik gibi özel durumlarda, seks ihtiyaçlarına oldukça iyi bir alternatiftir.

Gece uykusuzluk problemi yaşayan kişiler mastürbasyon yaptıkları takdirde rahat bir şekilde uykuya dalabilirler.

Özellikle erkeklerin yaşadığı erken boşalma sorunu için tedavi edici niteliktedir.

Kasık ağrısı yaşayan kişilerin mastürbasyon yaparak rahatladıkları söylenmektedir.

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere mastürbasyon yapmanın kişiler üzerinde birçok olumlu sonuçları bulunmaktadır. Fakat yine de her şeyde olduğu gibi mastürbasyonun aşırı yapılması durumunda kişileri bir zararı olup olmadığı herkes tarafından merak edilmiştir. Gelin mastürbasyon yapmanın zararlarına hep birlikte göz atalım.

Mastürbasyon Yapmanın Zararları

Günde 2 defadan fazla olduğu takdirde, erkeklerde erken iktidarsızlık ve ereksiyon problemlerine yol açtığı söylenmektedir.

Bunun yanı sıra aşırıya kaçan mastürbasyon yüzünden, erkeklerin penisinden orgazm dışında meni akıntısı oluşabilmektedir.

Aşırı derecede yapılan mastürbasyonun karaciğeri yorduğu öne sürülmektedir.

Erkeklerde erken boşalmaya yol açabilmektedir.

Mastürbasyonun aşırı yapılması durumunda kişilerde saç dökülmesi, yorgunluk, halsizlik ve sinirlilik durumu görülebilmektedir.

Özellikle evli çiftlerin seks yapmaktan ziyade, mastürbasyona yönelmesi, çiftlerin birbirine karşı olan arzusunu kaybetmesine yol açabilmektedir.

Yani eşiyle cinsel ilişkiye girmektense mastürbasyon yapmak kişiye daha cazip gelebilmektedir.

Buda evliliği olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Mastürbasyon yaptıktan sonra oluşan suçluluk duygusu kişileri olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Aşırı derecede yapılan mastürbasyon genital organların tahriş olmasına yol açmaktadır.

Mastürbasyonun aşırıya kaçması durumunda kişilerin sosyal yaşantıdan uzaklaştıkları söylenmektedir.

Mastürbasyon kişilerde doyumsuzluk yaratabilmektedir. Mastürbasyon orgazm olmayı sağlayabilir fakat cinsel ilişkiden alınan haz kadar kişilerde etki yaratmaz.

Bu yüzden sürekli mastürbasyon yapma isteği artabilmektedir.

Tüm bu bilgiler ışığında, aşırıya kaçılmadan yapılan mastürbasyonun kişilere hiçbir şekilde zararı bulunmamaktadır.

Bunun yanı sıra yukarıda zararlarından bahsettiğimiz maddeler, kişiden kişiye değişebilen yada hiç görülmeyen durumlardır.

Şayet mastürbasyon yaptıktan sonra sosyal hayatınızda sorun yaşamıyor, fiziksel görüntünüzde herhangi bir değişim hissetmiyor, evliliğinizin mastürbasyon yüzünden olumsuz etkilendiğini düşünmüyorsanız hiçbir sorun yok demektir.

Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan birkaçını yaşıyorsanız bir uzmandan yardım alabilir yada mastürbasyon yapma dürtünüzü kontrol altına alarak aşırılıktan kaçınabilirsiniz.

Fakat yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumlardan birkaçını yaşıyorsanız bir uzmandan yardım alabilir yada mastürbasyon yapma dürtünüzü kontrol altına alarak aşırılıktan kaçınabilirsiniz.

kaynak.https://nereye.com.tr/?s=masturbasyon

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz