Mary Toft, rahmine ölü tavşan sokup “Doğuruyorum” diyerek bilim adamlarını dahi yanıltan kadın

0
5761

27 Eylül 1726’da 25 yaşındaki Mary Toft isimli bir kadın, İngiltere’nin küçük bir kasabasında doğuma başladı. Buraya kadar her şey normaldi ancak ağustos ayında düşük yapan genç kadın bir ay sonra tavşan doğurdu. İşte tarihin en tuhaf olayının ayrıntıları.

1.

Tarihler 1726 yılını gösterdiği sırada Mary Toft adlı bir kadın, doğum yaptığını iddia ederek kasabanın cerrahı John Howard’ı evine çağırıyor.

Howard, sıradan bir doğum için gittiği evde olabilecek en imkansız şeyi gerçekleştirdi ve Mary Loft’un rahminden bir tavşan çıkardı.

2.

Etching by W. Hogarth, 1726. 1726 By: William HogarthPublished: [22 December 1726] Copyrighted work available under Creative Commons Attribution only licence CC BY 4.0 http://creativecommons.org/licenses/by/4.0/

Canlı canlı bir tavşanın doğumunu gerçekleştiren Howard, elbette bu duruma inanamadı, fakat gerçekler önündeydi.

Mary Toft’un doğurduğu tavşan ölüydü. Doktor Howard sonraki birkaç haftada yine Mary Toft tarafından doğum yaptırması için çağırıldı.

Doktor Howard, ilk doğumla beraber tam 9 kere Mary Toft’un doğumunu üstlendi ve her defasında da ölü bir tavşan doğuruyordu.

Bu imkansız olaya anlam veremeyen John Howard, büyük şehirlerde yaşayan ünlü cerrahlara mektuplar yazarak Mary Toft’un durumunu anlattı.

3.

Kral I. George’un anatomist hekimi Nathanael St. Andre ve Londralı kadın doğum uzmanı Sir Richard Manningham, durumu incelemek doktor Howard ile bir araya gelir.

Mary Toft, doktorlara yakın bir dönemde çocuk düşürdüğünü, daha sonrasında canının sürekli tavşan eti istediğini ve rüyasında eteklerinden tavşanlar çıktığını gördüğünü söyler.

4.

3 doktorun bir arada olduğu sırada Mary, 18 doğum daha gerçekleştirir. Bu doğumlardan bazılarında yalnızca tavşan eti bulunuyordu.

Doktorlar, ölü tavşanlardan birinin akciğerlerini su dolu bir kaba koyduklarında içinden hava kabarcıkları çıktığını gördüler.

5.

Bu duruma göre tavşanların doğumdan önce canlı oldukları çok belliydi. Bunun yanı sıra doğumdan sonra tavşanlarda plasenta ve göbek bağı bulunmuyordu.

Doktor Richard Manningham, olayın tamamen düzmece olduğunun farkına varsa da John Howard ve St. Andre bu konuyu gerçek olarak algılıyordu. Hatta St. Andre, konu ile alakalı bir kitap bile yazmıştı.

Mary’ın birkaç komşusu, kocasının ona sürekli canlı tavşan taşıdığını görünce, olay daha da işin içinden çıkılmaz bir hal aldı ve doktor Richard Manningham, Mary’e gerçeği itiraf etmesini yoksa rahmini kontrol edeceğini söyledi. Bunun üzerine Mary Toft, tavşanları canlı haldeyken kendisinin rahmine koyduğunu ve insanları kandırdığını itiraf eder. Olaya inanan doktor John Howard ve Nathanael St. Andre’nin ise meslek hayatı sona erer.

Kaynak: 1,2

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz