Mabel Matiz Kimdir?

0
769

Mabel Matiz olarak bilinen Fatih Karaca, 31 Ağustos 1985 yılında Mersin’in Erdemli ilçesinde dünyaya gelmiştir. Çocukluğunu ve ilk gençlik yıllarını, Erdemli’de geçirmiştir. Annesi Maya Karaca, babası ise Ali Karaca’dır.

1.

İlkokulu Tömük Dr. Mustafa Erden İlkokulu’nda, ortaokul ve liseyi Erdemli Anadolu Lisesi’nde tamamlamıştır. 2003 yılında üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşmiştir. 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2011 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi İnsan Hakları Hukuku yüksek lisans bölümüne girmiştir ve 2014 yılında buradaki eğitimini yarıda bırakmıştır. Lise ve üniversite yıllarında kısa süreli olarak şan ve gitar dersleri alan Mabel Matiz, üniversitede ilk müzik çalışmaları sayılabilecek birkaç cover grubu denemesinden sonra kendi içine dönerek kendi şarkılarını yazmaya ve sonradan adını duyuracağı ilk kişisel ev kayıtlarını almaya başlamıştır.

2008 yılından bugüne, gitar vokal ağırlıklı kaydettiği şarkılarını ve cover demolarını kişisel web sitesi üzerinden anonim olarak yayınlamıştır.

Mabel Matiz, bir yıldan fazla bir süredir üzerinde çalıştığı, kendi adını taşıyan ilk albümünü 11 Mayıs 2011 tarihinde çıkarmıştır. 2012 yılının Ağustos ayında ise “Yaşım Çocuk” isimli ikinci albümü için kayıtlarına başlamıştır. 2013 yılının Ocak ayında piyasaya çıkan “Yaşım Çocuk” isimli albümünün ilk video klibi “Zor Değil” şarkısına yönetmen Gürcan Keltek tarafından çekilmiştir. Dinleyicileri ve müzik eleştirmenleri tarafından “Kent Ozanı” olarak tanımlanan sanatçının yeni albümü “Yaşım Çocuk” piyasaya çıktığı hafta D&R albüm satış listesine 8 numaradan giriş yaparak, büyük başarı kazanmıştır. Bu albümden yayınlanan video klip şarkıları “Zor Değil” ve “Aşk Yok Olmaktır”, tv ve radyolarda uzun süre listebaşı kalmış ve 2013 yılının en çok çalınan, dinlenen ve ses getiren hitlerinden olmuşlardır. Sanatçının Aysel Gürel için hazırlanan saygı albümü “Aysel’in” için kaydettiği “Sultan Süleyman” isimli şarkısı ise 2013 yılının yaz aylarının sürpriz bir hit parçası olmuştur.

2.

2013 yılının Mart ayında başladığı uzun ve çok ayaklı “Yaşım Çocuk” Türkiye turnesini tamamlayan sanatçı 1.5 yıl içerisinde 50 ye yakın şehirde 100 den fazla konser vermiştir.

Mabel Matiz 2014 yılında çok sayıda medya kuruluşu ve üniversite tarafından ödül almıştır. 2014 yılı içinde okuyucu oylarıyla belirlenen Hürriyet – Altın Kelebek “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” , GQ Türkiye dergisi tarafından da “Yılın Müzik Adamı” ödülüne layık görülmüştür. Ayrıca “Yaşım Çocuk” albümü Milliyet Sanat dergisi okurlarınca “Yılın Albümü” seçilmiştir.

Mabel Matiz uzun süre devam eden Yaşım Çocuk Türkiye turnesinin hemen ardından 2014 yılının Ekim ayında yepyeni albümü “Gök Nerede”nin stüdyo kayıtlarına başlamıştır.

Kayıtları Ekim 2014 – Ocak 2015 tarihleri arasında Kadıköy Studio Bee ve Beyoğlu Babajim stüdyolarında tamamlanan “Gök Nerede”de 14 yepyeni Mabel Matiz şarkısı Şubat 2015 tarihinde müzikseverlerle buluşmuştur.

2018’de Kendi annesinin ismini verdiği yeni albümü “Maya” ile dinleyicilerinin karşısına çıkmıştır. Başarılı bir şekilde müzik hayatına devam etmektedir.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz