Kuzey Kore’de Almanız Yasak Olan 9 Şey!

0
11690

Eğer Kuzey Kore‘de olsaydınız paranızla dahi alamayacağınız şeyler olurdu. Kuzey Kore vatandaşlarının parasıyla bile alamadığı ürünleri sizin için listeledik. Belli mi olur? Belki bir gün tatile gidersiniz.

1. Kim Jong’un Saç Kesim Stili

2000’li yıllarda ülkede Kim Jong’un saç stili modaydı. Fakat Kim Jong herkesin kendisine benzemesinden rahatsız olup kendisinin bir ayrıcalığı olmasını istedi. Bu saç stilini yasakladı. Kendisine ait egosundan dolayı mı bilmiyoruz fakat gerçekten de çok enteresan bir yasak öyle değil mi?

2. Pirsing ve Hızma

Günümüzde erkeklerde ve kızlarda sıkça karşılaştığımız pirsing ve hızma kullanımını orada yasak! Kim Jong bu konu üzerinde sıkça durdu. Bunun yanı sıra sokaklarda gezen aşırı kısa etekli bayanlar, t-shirt giyenlersade ayakkabı giymeyenler de polis tarafından göz altına almakta. Gerçekten de çok tuhaf!

3. Coca Cola

Dünya üzerinde Coca Cola’nın satılmadığı sadece iki ülke bulunmakta. O ülkeler Küba ve Kuzey Kore’dir. Ülkede herhangi bir markette veya restoranda gazlı içecek bulabilirsiniz fakat Coca Cola bulamazsınız. Coca Cola bulabilen insanlar genellikle kaçak yollardan bu içercekleri elde ediyor. Yani kısacası Kore halkı Coca Cola’nın tadını bile bilmiyor.

4. Starbucks

Kuzey Kore’de herhangi bir Starbucks göremezsiniz. Fakat kahve içebileceğiniz mekanlarcafelerrestoranlar bulunmakta. Ülkenin bu tutumu karşısında en enteresan olanı ise bulunan cafelerin çoğunun Starbucks‘a benzemesidir. O yüzden kimsenin gözü Starbucks’ıaramıyor:)

5. İphone

Kuzey Kore’de pek çok şeyin yasak olduğunu biliyoruz. İphone’ların Dünya üzerinde herkes tarafından kullanılan ve sevilen telefonlar olmasının yanı sıra Kuzey Kore’de de oldukça sevildiği biliniyor. Kuzey Kore, bu soruna bir çözüm getirmek için Apple’ın satışını yasakladı fakat birebir iPhone benzeri telefonlar üretti. Elbette bunlar bizim tabirimiz ile çakma telefonlar olarak adlandırıldı. Dış görünüş olarak tamamen aynı olan iPhone’ları, Kuzay Kore’de kullanan insanlar oldukça fazla.

6. Yabancı Filmler

Kuzey Kore’de izlediğiniz filmlere bile yasak gelmekte. Genel olarak Amerikan filmlerinin yasaklandığını görebilirsiniz. Dünyanın en iyi filmleri onlar için bir hayal. Bu insanlar oldukça şansız gibi görünüyor. Genel olarak yasa dışı işler yaparak en güzel filmlere sahip olabilen Kuzey Kore halkı, film izlerken bile yakalanma korkusu içinde.

7. Kot Kıyafet

Kuzey Kore’de kot kıyafet giymek “Kapitalizmin Zehri” olarak görülmekte. Kuzey Korevatandaşları da dahil herkesin batılı moda tarzında giyinmeleri yasak.

8. McDonald’s

Coca Cola‘da ve Stabucks’da da olduğu gibi Kuzey Kore’de McDonald’s firmasına ait herhangi bir yer göremezsiniz. Katı bir yönetime sahip olan Kuzey Kore Mcdonald’sı da yasaklamıştır. İnsanların hamburger yiyebilecekleri başka mekanlar var fakat Mcdonalds yok…

9. Saç Boyası

Kuzey Kore‘de yaşıyorsanız saçlarınızı yeşil, mavi, sarı, kırmızı gibi renklere boyayamazsınız. Kesin ve net bir karar alan Kuzey Kore hükümeti saçlarını renkli boyatanlara para cezası veya hapis cezası uygulamakta.

Önerilen İçerik: Kuzey Kore’de Bu Yasaklara Uymayanlar İdam Ediliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz