Kraliçe Sunanda Kumari Boğularak Öldü, Kurtarılamadı Çünkü Ona Dokunmak Yasaktı!

0
2070

Tarihte eşine az rastlanır bazı ölümler vardır. Kraliçe Sunanda Kumari Ratana’nın ölümü de onlardan biri.

1.

1860 doğumlu Sunandha Kumariratana, Kral Mongkut (Rama IV) ve Prenses Eşi Piam Sucharitakul’un kızıydı. Kral Chulalongkorn’un (Rama V) dört kraliçesinden biriydi. 

2.

 31 Mayıs 1880’de o sırada hamile olan Kraliçe Sunanda Kumari Ratana ve 15 aylık kızı Prenses Kannabhorn Bhecharatana, Bang Pa’ya giderken Pak Kret Bölgesi’ndeki (Nonthaburi) Bang Phut’taki Chao Phraya Nehri’nde teknelerinin batması üzerine denizde çırpınmaya başladı.

3.

Sarayın birçok konuda tutumu oldukça sertti. Kraliçenin mavnası battığında tüm personel derhal tekneyi terk etmek zorunda kaldı. Kimse Kraliçeyi bizzat kurtarmaya yeltenemedi çünkü kraliçeye dokunmak yasaktı. Bu bildiğimiz şekilde gerekli durumlarda çiğnenebilen yasaklardan değildi elbette. Cezası kati şekilde ölüm olan bir yasaktan söz ediyoruz.

4.

Personelin sadece koçları uzatmasına ve tutunmak için hindistancevizi atmasına izin verildi. Kanunen ölüm cezası olduğu ve kraliçeye dokunmamanın onun varlığından daha değerli olduğu düşünüldüğünden, kraliçe karnındaki doğmamış bebeğiyle birlikte boğularak hayatını kaybetti.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz