Köyde Yaşayan 300 Kişi Bir Anda Delirdi, 11 Yaşında Bir Çocuk Büyük Annesini Boğmaya Çalıştı!

0
14836

15 Ağustos 1951 yılında Fransanın Pont-Saint Esprit köyünde akıllara durgunluk veren olaylar yaşandı. Köydeki 300 kişi aynı gün aklını kaçırdı ve halüsinasyonlar görmeye başladı.

1.

Fransa’da küçük bir köy olan Pont-Saint Esprit, 15 Ağustos 1951 günü tarihi bir olaya uyandı. O gün sanki herkes aklını yitirmiş gibiydi. Bazıları halüsinasyonlar görüp akıl almaz hareketler yaparken bazıları sadece mide bulantısından, baş ağrısından ve günlerce süren uyuyamama probleminden şikayet ediyordu. Fakat şu bir gerçekti ki herkeste bir anormallik vardı.

Bazı köylüler ejderha gördüklerini iddia ediyorlar, bazıları yılanların kendilerine saldırdığını söylüyordu. O dönem 11 yaşında olan Charles Granjhon evinden çıkıp büyük annesini boğmaya çalışıyor, bir işçi olan Gabriel Validire ise kendisinin ölü bir insan olduğunu iddia ediyordu. ismi Validire olan adama göre ise hem kendisinin hem de arkadaşının kafası bakırdan yapılmıştı ve ikisinin de karınlarını yılanlar yemişti.

Bir başka kadın ise kaplanların kendisini dün gece yediğini iddia ediyordu. Köy adeta tımarhaneye dönmüştü. Yaşanan bu gerçeküstü olaylar artınca yetkililer ve doktorlar olayı araştırmaya koyulurlar ve 250’den fazla kişi takip altına alındı Kontrol edilemeyen 50 kişi hastaneye yatırıldı.

Akıl hastanesine yatırılanlar orada da boş durmadı, kalbinin yerinden çıktığını iddia edip yerine koyulmasını talep edenler bile vardı.

Hatta olaylardan 8 gün sonra akıl hastanesindeki bir kadın çığlıklarla kendisini 2. kattan aşağı attı ve düştükren sonra koşmaya başladı. Kendisinin bir uçak olduğunu iddia ediyordu.

2.

Olayları araştıran Dr. Gabbai, Dr. Lisbonne ve Dr. Pourquier makalesinde şu ifadelere yer verdi: “Olayın bir başlangıç noktası herkes bir fırından dağıtılan ekmekleri yedikten sonra bir hallere giriyordu. Ekmekten yenilen miktar ise insanların akli dengesini belirleyen etken oluyordu. Az yiyenlerde 6 ile 48 saat arasında mide bulantısı, kuvvetli baş ağrısı, uyuyamama gibi semptomlar görünüyordu. Çok yiyenler ise kontrol altına alınamıyordu. Az şekilde etkilenenlerde insomnia(uyuyamama) geçtiği zaman hastalığın da geçtiğini anlıyorduk fakat Ciddi boyutta olanlar hatta ölümcül boyutta olanlar da vardı. Bunlar 10-12 gün sonra delirmeye başlayabilenlerdi. Tüm köy zehirlenmişti ve bazı insanlar deliyordu. Buna neden olan ise bizce ekmeğin içerisine karıştırılan ergottu”

Olay neticesinde 50 kişi akıl hastası oldu, 7 kişi ise öldü. Olayın sorumlusu olarak ise fırıncı Roch Briand gösteriliyordu. Herşey o lanetli ekmeklerden sonra ortaya çıkmıştı.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki fırıncı ekmeklerin arasına LSD’nin ana maddesi olan ergot mantarını karıştırmıştı. Bilindiği üzere LSD dünyadaki en güçlü halüsinojen etkenidir.

Fakat yine de olayın sırrını ergot çözmemişti. Çünkü akıllarda hala “ergot mantarı ekmeğin içine karıştırılsa bile işlenmemiş halde bu kadar güçlü etki yaratabilir mi? gibi sorular vardı. Bu da ortaya belki de direk LSD’nin ekmeklere karıştırılmış olabileceği teorisini ortaya çıkardı.

2.

Köyün bir anda delirmesinin üzerinden birkaç yıl geçmişti ama araştırmalar sonlanmamıştı. Bu süreçte birçok teori ortaya çıkarıldı. En güçlü teorilerden birisi ise şuydu: “Tüm köy CIA ‘in MK-Ultra adını verdiği zihin kontrol çalışmalarına kobay olmuştu.”

Soğuk savaş döneminde zihin kontrolü konusunda oldukça fazla önem veren CIA, “LSD zihin kontrolünü sağlayabilir mi?” sorusuna cevap aramak için onlarca çalışma yapmıştı. Bu da CIA’in fırıncıya talimatı verip farklı miktarlardaki LSD’nin insan zihni üzerindeki etkisini analiz etmesini sağlamış olabilirdi.

3.

CIA’in İnsanlara El Altından LSD Sızdırdığını
Belgeleyen Döküman

Örneğin CIA’in bir zihin kontrolü deneyinde Frank Olson adlı kobaya yüksek oranda LSD verilmişti ve bunun sonucunda Frank Olson bilincini kaybetmişti. Daha sonra da Olson kaldığı otelin 13. katından atlayarak intihar etti.

Öte yandan ilerleyen dönemlerde ilaç firmasıyla bir CIA ajanı arasında geçen görüşmenin notları elde edildi. Notlarda kasabadaki toplu delirmenin tek nedeninin LSD olduğu belirtiliyordu.

İşin ilginç kısmı ise o dönemde Avrupa’da LSD üretebilen tek ilaç firması köye 100 km uzaklıkta bulunuyordu. Öte yandan bu ilaç firmasıyla CIA’in MK-Ultra deneylerinde birlikte çalıştığı da biliniyordu.

LSD, öyle bir uyuşturucu ki, etkisi damlalarla ölçülür. Dünya üzerindeki en etkili halüsinojen olan LSD’nin 297 miligramı bir file enjekte edilmiş ve fil saniyeler içerisinde ölmüştü. Aynı şekilde çok daha düşük miktarları ise insanı öldürebilir veya aklını yitirmesine sebebiyet verebilir. 

Hala aydınlanmamış olan bu olay hakkındaki en güçlü teori ise CIA’in tüm köyü kobay olarak kullanarak farklı LSD miktarlarının insan zihnini nasıl etkilediğini görüp, LSD’nin insan zihnini kontrol edip edemeyeceğini keşfetmek. Ama yine de belirttiğimiz gibi hiçbir teori hala kanıtlanmış değil.

Kaynak: tarihiolaylar.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz