Koronavirüse Yakalanıp 2 Ay Sonra İyileşen İki Doktorun Ten Rengi Değişti!

0
678

Çin’in Vuhan kentinde koronavirüse yakalanan ve 2 ay sonra iyileşen iki doktorun ten rengi değişti, değişimin karaciğerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Çin’in Vuhan kentinde koronavirüsü (Covid-19) atlatan iki doktorun ten renginin değiştiği bildirildi. Kardiyolog Dr. Yi Fan ve Ürolog Dr. Hu Weifeng isimli iki doktor 18 Ocak’ta koronavirüse yakalandı ve iki ay süren yoğun tedavilerinin ardından taburcu oldu. İyileşen iki doktorun ten renklerinin değiştiği görüldü. Çinli uzmanlar iki doktordaki ten rengi değişimini virüsün karaciğerde yol açtığı tahribata bağlıyor.

“Karaciğerim tedavi sırasında hasar aldı”

Virüse yakalanan ve daha sonra tedavi edilen Dr. Hu Weifeng, yaşadığı değişimi Çin medyasına anlattı. Dr. Hu Weifeng yaptığı açıklamada, “Bilincim yerine geldiğinde ve sağlık durumumu öğrendiğimde korktum. Sık sık kabuslar görüyordum” ifadelerini kullandı.

Huazhong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı Song Jianxin, doktorların organlarının, tedavileri sırasında hasar gördüğünü söyledi. Karaciğerlerinde depolanması gereken demirin, organlar düzgün çalışmadığı için kan damarlarına dolduğunu ifade etti. Bu sebeple, ten renginde değişmenin gözlemlendiği belirtildi.

“Sadece bir solunum yolu hastalığı değil”

Ürolog Dr. Li Shusheng da doktorların ten renginin zamanla normale dönmesinin beklendiğini ekledi. Öte yandan bilim insanları, koronavirüsü yenen hastaların hayati organlarında ciddi hasarların meydana gelebileceği ve Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun (PTSD) ortaya çıkabileceğini ifade etti.

Yale Üniversitesi’nden Kardiyolog Dr. Harlan Krumholz ise “Covid-19 sadece bir solunum yolu hastalığı değildir. Bu hastalık, kalbi, karaciğeri, böbrekleri, beyni, endokrin sistemini ve kan sistemini etkileyebilir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz