Korkunç Kült: Assam’da Hala İnsanlar Cadılıkla Yargılanıp Katlediliyor!

0
1410

Hindistan’ın kuzeydoğu eyaleti Assam’da büyücülükle suçlanan yaklaşık 200 kişi öldürüldü.

1.

“Gelenek” adı altında sürdürülen bu katliam, Avrupa’da tam üç asır boyunca kadınların öldürülmesine neden olmuştu. Günümüzde ise cadı avı, geniş bir bölgede ne yazık ki hala yaygın.

2.

Çin, Bangladeş, Butan ve Myanmar ile birden fazla sınırı paylaşan sekiz eyaletten oluşan geniş bir Doğu Himalaya bölgesi kuzeydoğu Hindistan’ın bazı yerli kabileleri arasında cadı avı hala yapılıyor.

3.

Bu bölgelerdeki; eğitim eksikliği, makul sağlık hizmetlerine erişimin çok az olması veya hiç olmaması, yıllarca süren idari ihmaller, büyücülük konusundaki yerel inançların 21. yüzyıla kadar hüküm sürmesini neden oldu. Yerel bir kadın hakları grubu olan North East Network’e (NEN) göre; mülkiyet anlaşmazlıklarında veya aile içindeki mal paylaşımı konularında çıkmazlar yaşandığında biri büyücülük yapmakla suçlanıyor. Yani insanlar çıkarları için başkasının öldürülmesine göz yumuyor.

4.

Bu bölgelerde, 2017 yılına kadar gerçekleşen cadı avı olaylarında en az 193 kişi öldürüldü. Ekim ayının başında Assam şehrinin Karbi Anglong semtinde 50 yaşındaki dul bir kadın, “büyücülükle köydeki iki kadının ölümüne neden olmak” suçlamasıyla öldürüldü.

5.

Kadını suçlu bulan mahkemenin kararını protesto eden 28 yaşındaki bir adam da dövülerek öldürüldü. Yaşanan başka bir olayda ise 80 yaşındaki bir adam, büyücülük yaptığından şüphelenen yeğenleri tarafından şikayet edilmesinin ardından canlı canlı gömüldü.

6.

Aslında Assam bölgesinde “Cadı Avını Önleme ve Koruma Yasası” bulunuyor. 2015 kabul edilen bu yasa 2018’de yürürlüğe girmesine rağmen hala insanlar “cadı” olarak yaftalanıp öldürülüyor.

7.

2018 yasası, çeşitli önlemlerin yanı sıra, şikayette bulunanlara (veya yakınlarına) tazminat, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmeti alma hakkını da veriyor. Ancak aktivistler, şimdiye kadar hiçbir şekilde tazminat ödenmediğini belirtti. Yasanın yanı sıra aktivistler ve hükümet paydaşları da ücra aşiret bölgelerinde bir bilinçlendirme çalışması yapıyorlar. Yetkililer son birkaç yılda bu çalışmaların cadı avını kontrol etmeye yardımcı olduğunu söylediler.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz