Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

0
779

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?Kara kediler, neredeyse her kültürde kötü şans getirmeleri ile biliniyor. Bu inanç bizim ülkemizde de etkin bir rol oynuyor, çocuklardan yetişkinlere birçok insan buna inanıyor. Ancak yurt dışında kara kedilerin kötü şans getirdiğine daha çok inanılıyor. Hatta ürkütücü kıyafetlerin giyildiği Cadılar Bayramı’nda kara kedi süslemeleri yapılıyor ve kostümleri giyiliyor. Peki bunun nedenini merak edip “kara kediler neden kötü şans getiriyor?” diye düşündüğünüz oldu mu?

1. Cadılar Bayramı’nda neden kara kediler ile ilgili süslemeler kullanılır?

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

İnsanlar, Cadılar Bayramı’nda kara kediler ile ilgili süslemeler kullanır. Bu çoğunlukla batıl inançlardan kaynaklanıyor. Samhain ve Cadılar Bayramı arasındaki ilişkiyi ve Cadılar Bayramı’nın ölüler için açılan bir pencere olduğunu anlatmıştık. Son yıllarda birçok insan, ölüler için açılan pencereden dolayı evlerini büyücülük ve batıl inançla ilgili şeyler ile dekore etmeye başladı. Bunun amacı ise dünyamıza geçmekte olan kötü ruhları korkutmak. Kara kedi sergilemenin hane halkı için koruma sağlayacağı düşünülüyor. Kara kedilerin Cadılar Bayramı’nın sembolü haline gelmesinin en büyük sebebi budur.

2. Kara kediler neden büyücülükle ilişkilendirilir?

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

Kara kediler, Orta Çağ Avrupa’sında batıl inanç ve kötü şans ile ilişkilendirildi. Bu düşünce onları, birini lanetlemek isteyen bir cadı için mükemmel bir yardımcı haline getirdi. Tıpkı vampirlerin yarasaya dönüşmesi gibi cadıların da kara kediye dönüşeceğine inanılıyordu. Kara kedi konusu ABD’de Plymouth kolonisindeki Puritan Gezginleri ile başladı. Puritanlar, büyücülükle ilgili hiçbir şeye güvenmediler ve bu idealleri ABD’ye taşıdılar. Karnaval sezonunda kara kedi yakmak, o yıl herhangi bir evin yanmasını önlemek için yapıldı ve zamanla bir gelenek haline geldi. ABD’de pek çok barınak, kara kedilerin sadece Cadılar Bayramı için alınıp daha sonra ihmal edileceklerinden endişe ettikleri için onların sahiplenilmesine izin vermiyor.

3. Kara kediler kötü şans getirir mi?

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

Kara kediler, neredeyse her kültürde vardır ve hepsi kötü şansla ilişkilendirilmemiştir. Eski Mısırlılar kedilere, özellikle de kara kedilere tapıyorlardı ve onları tanrı olarak görüyorlardı. Japonya’da kara kediler aşk tanrısının bir formu olarak görülür. Hatta kara kedi sahibi olan kişinin aşkı bulma olasılığının daha yüksek olduğuna inanılır. Ancak Orta Çağ döneminde Fransa ve İspanya’da kediler kötü şans ve lanetler ile ilişkilendirildi. Orta Çağ Almanya’sında, bir kara kedi önünüzdeki yolu soldan sağa doğru geçerse, lanetli olacağınıza inanılıyordu. Tabii bunun dışında birçok inanç var. Örneğin, bir kara kedi hasta olan birinin yatağında yatıyorsa bu onun öleceği anlamına gelir veya bir kara kediye arkanızı dönerseniz lanetlenirsiniz. Bu efsaneler ve batıl inançlar geçmişten günümüze kadar gelmiştir ve kara kediler ile olan gizemli ilişkimizin ilk yapı taşlarıdır.

4. Bu gizemli canlılar büyülü mü?

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

Pek çok insan kara kedilerin büyülü olduğuna ve şekil değiştirme gücüne sahip olduklarına inanıyor. Daha doğrusu kara kedilerin cadılara dönüşebileceği düşünülüyor. Bu ve benzeri birçok batıl inanç vardır, fakat bazıları büyüden ziyade doğal olaylardır. Mesela bazı kara kedi cinsleri renk değiştirebilir. Bazı tekir kara kediler siyah görünse de, kürkünün altında çizgili bir desen bulunur. Bu sadece bir kedi günlerce güneşte durduğunda görülebilir. Güneş kürkü aydınlatınca paslı kahverengi bir renk ortaya çıkar. Güneş ışığı kürkteki pigmenti değiştirir. Bu olay bizde de yaşanır, uzun süre güneş ışığına maruz kalırsak saçlarımızın rengi açılır.

5. Peki en ünlü kara kedi kim?

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

Kara kediler, 1900’lerin başından ortalarına kadar korku filmlerinde, televizyon şovlarında ve çizgi romanlarda yer aldı. En eski kara kedi korku filmlerinden bazıları şunlardır; Kara Kedi (1934), Korkunç Masallar Kahramanı (1962) ve The Legend of Hell House (1973). Ancak en ünlü kara kedi karakterlerinden biri Sabrina the Teenage Witch serisinden Salem Saberhagen’dir.

Salem, Amerika’da kurgusal bir kasabada baş cadıyla karşı karşıya gelmiş ve bunun sonucunda cadılar konseyi tarafından 100 yıl kedi gibi yaşamaya mahkum edilmiştir. Salem ilk olarak 1962 yılındaki bir çizgi romanda ortaya çıktı, ancak karakteri yıllar içinde gelişti ve Sabrina’nın yardımcısı olarak ün kazandı. Bu, cadıların yanında yaşayan pek çok kurgusal kara kediye sadece bir örnektir. Bu hikayeler, kara kedilerin mistik yaratıklar olduğu fikrinin yaratılmasında büyük rol oynadı. Kara kediler yüzyıllar boyunca gizem ve şüphe ile ilişkilendirildi. Cadı yardımcısı oldukları ve yollarından geçenleri lanetleme hikayeleri dünyanın dört bir yanına yayıldı. Popüler kültür ise bu fikirler üzerinde oynadı ve en nihayetinde kara kedileri bir Cadılar Bayramı ikonu haline getirdi.

Kaynak: 1

Kara Kedilerin Neden Kötü Şans Getirdiklerine İnanılıyor?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz