Kara Cuma (Black Friday) Nedir?

0
909

Her yıl milyonlarca insanın çılgınlar gibi alışveriş yapmasına sebep olan Kara Cuma’nın ne olduğundan bahsettik.

​Kara Cuma (Black Friday) Şükran Günü’nün (Thanksgiving Day) ertesi sabahında gerçekleşen bir alışveriş çılgınlığıdır. Kara Cuma bu yıl 29 Kasım tarihine denk geliyor. Ünlü markalar Kara Cuma’da %80’e varan (hatta bazı durumlarda daha da fazla) indirimler uyguluyor.

Peki Adı Neden Kara Cuma

Madem bu kadar güzel bir şey neden adı Kara Cuma? Bu konuda iki inanış var.

Birincisi; Kara Cuma kutlamaları için mağazalar kapılarını saat 04:00 ve 05:00 arasında açar. Daha gün aydınlanmadığı için bugüne Kara Cuma ismi verilmiş olabilir.

İkinci inanış ise; Kara Cuma günü mağazalar tamamen boşaltılıyor, insanlar birbirini eziyor hatta hayatını kaybedenler bile olabiliyor. Bu da normal bir günü kara hale getirebilmek için yeterli bir sebep sanırım.

Neden Böyle Bir Gün var?

Black Friday ifadesi ilk olarak 1961 yılında yerel bir gazetede kullanıldı. Amerika’da bulunan mağazaların ortak indirim günü olan bu günde alışverişten dolayı yaşanan yoğunluk sebebiyle bugüne ‘Black Friday’ ismi verildi. İlerleyen yıllarda bu alışveriş çılgınlığı bir gelenek haline getirildi.

Kara Cuma’da Neler Yaşanıyor?

Bu macera dolu günde, neredeyse bütün Amerikalılar işi gücü bırakıp alışverişe koşuyor. Yapılan araştırmaya göre bu yıl, 100 milyon kişinin mağazaları ziyaret etmesi bekleniyor. 4 günlük alışveriş sürecinde ise 40 Milyar Dolar para harcanacağı tahmin ediliyor.

‘Alın verin ekonomiye can verin’ mantığı ile Kara Cuma, şirketler için büyük bir sıcak para akışı sağlıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz