Kamusal Alanda Başlarını Açtıkları İçin 55 Yıl Hapis Cezası Alan İranlı Kadınlar

0
644

İranlı gazeteci, yazar ve politik aktivist olan Masih Alinejad, 2014 yılında İranlı kadınların kamusal alanda başlarını açarak çektikleri videoları paylaşmaya çağırmaştı. Kadınlara uygulanan baskıyı protesto etmek için #WhiteWednesdays (Beyaz Çarşambalar) etiketiyle başlattığı sosyal medya kampanyası başlatan Alinejad, kadınların gönderdiği videoları “MyStealhy Freedom” adlı sosyal medya hesaplarından paylaşıyor. Geçtiğimiz günlerde ise Alinejad, sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımda 3 İranlı kadının başörtüsünü protesto ettiği için 55 yıl hapis cezasına çarptırıldığını duyurdu.

1.

Amerika’da yaşayan İranlı gazeteci Masih Alinejad, 2014 yılında #WhiteWednesdays isimli bir hareket başlattı.

2.

Kadınlara uygulanan baskıyı protesto etmek için başlatılan hareket kapsamında kadınlar, kamusal alanda başörtülerini çıkarıp video çekiyorlar.

3.

İran Devrim Mahkemesi’nden bir yetkili ise yaptığı açıklamada kamusal alanda başı açık video çeken kişilerin 10 yıla kadar hapis cezası alabileceğini belirtti.

4.

Bu açıklamanın ardından, Masih Alinejad’a videolar gelmeye devam etti. Videolardan biri Yasaman Aryani, Monireh Arabshahi ve Mojgan Keshavar isimli 3 kadına aitti.

5.

3 kadın aktivist, “devlete karşı propaganda yapmak ve yaymak”, “milli güvenliğe karşı örgütlenme” ve “yolsuzluk ve fuhuşa teşvik etmek” gibi suçlardan toplam 55 yıl 6 ay cezasına çarptırıldı.

6.

Gazeteci Masih Alinejad ise attığı bir tweetler tutuklu aktivistler için yardım istedi. Masih Alinejad videoyu şu ifadelerle paylaştı. “Bugün bu üç kadın İran’da takılması zorunlu olan başörtüsünü barışçıl bir şekilde protesto ettikleri için toplam 55 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Onların suçu #ForcedHijab’a (mecburi başörtüsüne) karşı #WhiteWednesdays kampanyasına katılmak. Bu kadınların acımasızca hapsedilmelerine karşı uluslararası desteğe ihtiyaçları var.”

Qarchak Hapishanesinde tutulan üç kadın hakları aktivistinden Mojgan Keshavar ve Yasaman Aryani’nin daha önce de farklı suçlardan tutuklandığı öğrenildi.

7.

Öte yandan Uluslararası Af Örgütü de üç aktivistin tutuklanması üzerine; “Başörtüsü giymeyi reddeden kadınları suçlu ilan etmek ayrımcılığın en üst düzeyi” ifadelerini içeren bir açıklama yayınladı.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz