Kamerun’da genç kızları ‘tecavüzden korumak’ için korkunç bir gelenek uygulanıyor

0
2714

Genç kızların göğüslerini ütülemek.Kamerun’da anneler, kız çocukları büyüme çağına geldikleri zaman ellerine geçen sert ya da sıcak bir cisimle kızlarının memelerini düzleştiriyor.
Bu cisim kimi zaman sıcak taşlar, kimi zaman da hindistancevizi kabukları, ısıtılmış bıçaklar oluyor.

Kamerun’da beslenme tarzı ve iklim nedeniyle Avrupa ortalamasından daha erken, 9 yaş civarında ergenliğe giren kız çocukları, bu yaşta cinsel istismara uğramaya başlıyor.

Anneler, kızlarını yakın gelecekte (yani memeleri belirginleşmeye başladığında) olması muhtemel taciz, tecavüz, evlilik öncesi cinsel ilişkiden korumak için bunu yaptıklarını söylüyor. Kızlarının memeleri düzleşene kadar da belli aralıklarla bu işkenceyi kız çocuklarına ‘onları korumak’ adına uyguluyor.

İstatistikler, kızların yüzde 26’sının bu uygulamaya maruz kaldığını gösteriyor. Doktorlar bu vahşi yöntemin sağlığa da zararlı olduğu görüşünde.

Bu işleme maruz kalan genç kızlar anne olduklarında bebeklerini emziremiyor. Yaraların mikrop kapması ve yanık izleri de vahşi işlemin yan etkileri. Bu gelenek Afrika’nın başka ülkelerinde uygulanan kadın sünnetiyle karşılaştırılarak tartışmalara neden oluyor.

Kaynak:https://www.hurriyet.com.tr/kelebek/kamerunda-tecavuze-karsi-korkunc-yontem-29950662

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz