Kahraman Köpek Balto’nun Oldukça Duygulandıran Hikayesi

4
9899

Alaska’nın kuzeyinde, dondurucu soğuğun tam merkezinde bulunan Nome adlı küçük bir liman kasabasında ölümcül Difteri hastalığı ortaya çıktı. Difteri hastalığı nedeniyle özellikle çocukların içinde bulunduğu bir çok insan ölüm riskiyle başbaşa kaldı. 1925 yılında gerçekleşen bu olayda, öncelikle Nome kasabasından 1085 km mesafedeki Nenana bölgesine, oradan da Anchorage kasabasına gidilerek hastalığı önleyecek serumların alınması gerekiyordu. Fakat bir ocak ayında gerçekleşen bu felaket nedeniyle hava koşulları büyük bir engel yaratıyordu. Hastalanan insanların ölmemesi için kasabada gönüllü bir ekip oluşturuldu ve bu ekibin içerisinde de kahraman kızak köpeği Balto bulunuyordu.

1925 senesi Ocak ayında, Alaska’nın kuzeyinde “Nome” denen küçük liman kasabasında ölümcül bir hastalık baş gösterdi. Adı difteri. 
Difteri, halk arasında “kuşpalazı” olarak da bilinen, “corynebacterium diphteriae” isimli mikroorganizmanın boğaz, burun,göz ve deride bulunan yaralara yerleşmesiyle ortaya çıkan ve tedavi edilmezse ölümle sonuçlanan bulaşıcı bir hastalıktır. O zamanlarda o bölgede görülmesinin sebebi Alaska’ya yerleşmek için gelen göçmenler ve kaşifler sayesindedir. 

Eskimolar difteriye “Beyaz Adam Hastalığı” demektedirler. Alaska’nın kuzeyindeki civar köylere de hızla yayılan bu hastalığa ne yazık ki çocukların bağışıklık sistemi alışık olmadığından, ölümle sonuçlanan vakalarda artış gözlemlenmekteydi.

Doktorlar çözüm arayışı içinde idiler. Bir an önce ve en çabuk şekilde Nome kasabasına serum ulaştırılmalıydı. Liman donmuştu. 

Nome kasabasına serum tedarikinin demiryolu ile gelmesi için “Anchorage” kasabası bulunuyordu. Nome’a 1600 km uzaklıkta olan bu kasabadan serumun demiryolu ile gelmesi uzun zaman alacaktı. 

Zaman hayati önem taşıyordu. Sadece iki uçak bulunuyordu; olumsuz hava şartları da, yeni olan pilotların bu soğuk ve dondurucu bölgeye ulaşmasını imkansızlaştırıyordu. 

Acil çözüm için harekete geçildi. Serumlar önce demiryoluyla Anchorage’den ona yakın olan Nenana bölgesine ve Nenana’dan da kızaklı köpekler yardımıyla 1085 km uzaklıktaki Nome’a ulaştırılacaktı. 150 köpek ve 20 adamdan oluşan ve “Büyük Merhamet Yarışı” diye adlandırılan bu olay 1925 yılında büyük ses getirdi. 

Bir bayrak yarışı şeklinde gerçekleşen bu yarışa katılanlar arasında, Norveçli Gunner Kasen ve Husky (Sibirya Kurdu) cinsi köpeği Balto’da bulunuyordu. On üç köpekten oluşan kızak takımında “Balto” köpeklerin lideriydi ve en güçlüsüydü. 

27 Ocakta başlayan yardım yarışı planlanandan çok önce 01 Şubat’ta sona erdi ve son 85 km.lik etapta zorlu kar fırtınalarını ve en çetin etapları atlatarak “Balto” nun dayanıklılığı sayesinde doktorlara serumları en önce ulaştırmayı başardılar.
Bu olay Balto’yu halk arasında kahraman köpek yapmıştı. Her yerde gazetelerde ondan bahsediliyordu. Alaska’lı çocuklara can veren bu köpeğe ilgi her geçen gün artıyordu. Ve 1925 yılının Aralık ayına gelindiğinde Husyk cinsi olan Balto’nun, New York City’de Central Park’ın içinde bir heykeli dikildi. Aynı zamanda tüm kızak köpeklerinin anısına büyük bir kalabalık eşliğinde açılan heykelin altında şöyle yazar; 

“Dayanıklılık, Sadakat, Zeka”.

Halen New York City’de, Central Park’ın içinde bu meşhur Husyk cinsi “BALTO” nun heykelini görebilirsiniz. Aynı zamanda 1933 yılına kadar yaşayan Balto’ nun Cleveland Doğal Yaşam Müzesinde mumyası da sergilenmektedir.

Balto, bu başarısının ardından ülke genelinde bir çok şehir dolaşmış, sirklerde, panayırlarda, özellikle çocukların ilgisini çekerek boy göstermiştir. Öldükten sonra filmlere konu olmuştur. 

Halen Alaska’da her yıl 1600 km lik bir etabı bulunan ve Nome’a kadar devam eden, kızaklı köpek yarışları günümüzde de büyük ilgi görmektedir.

4 YORUMLAR

  1. Hikaye yanlış bi hikaye asıl kahraman ve 400 km giden baş köpek TOGO LÜTFEN DÜZELTİN. TOGONUN SAHİBİ VE TAGO EKİBİYLE BERABER AŞIYI TESLİM ETTİ DERMANLARI KALMADIĞINDAN TOGONUN SAHİBİ ARKADAŞINA VERDİ VE ULAŞTIRDI AMA ADAM GERÇEKLERİ SÖYLEMEDİ TAMAM AŞIYI BALTO VE SAHİBİ GETİRDİ AMA O KADAR YOL KATEDEN TAGO VE EKİBİYDİ …

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz