Kadınların Cinsel Olarak Uyarılması Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

0
2519

Cinsellik konusunda bilgi edinmek kendinizi tanımanızı ve cinsel deneyim esnasında daha fazla zevk almanızı sağlar. Bunun yanı sıra sağlıklı olup olmadığınızı anlamanız açısından da cinsellik hakkında bilgi edinmeniz gerekiyor. Kadınların genellikle orgazm olamadığı söylenir. Ancak orgazma gidilen yolda cinsel uyarılma çok önemli. Cinsel uyarılma kısaca; sevişme, cinsel birleşme veya mastürbasyon gibi durumlarda kadınların vajinasında ıslanma durumu olması olarak açıklanabilir. Ancak uyarılma hakkında bilmeniz gereken çok daha fazla şey bulunuyor. İşte kadınların cinsel olarak uyarılması hakkında bilmeniz gereken her şey.

Uyarılma ve arzu duyma kelimeleri genellikle birbirinin yerine kullanılıyor. Ancak birbirlerinden biraz farklılar

Arzulamak genellikle duygusal olarak seks yapma isteği anlamına gelirken, uyarılma ise cinsel anlamda heyecanlandığınızda vücudunuzda meydana gelen fizyolojik değişiklikleri ifade ediyor

Uyarılma, cinsel cevap döngüsü aşamalarında hangi sırada yer alıyor?

Master ve Johnson’un en önemli bulgularından biri olan insanda cinsel cevap döngüsü, yani orgazmın aşamalarında uyarılma ilk sırada yer alıyor. Orgazmın evreleri; uyarılma, plato, orgazm ve çözülme olarak sırlanıyor. Yani orgazm aşaması uyarılma ile başlıyor. Uyarılma, fiziksel ya da ruhsal bir heyecan sonucu ortaya çıkıyor. Uyarılma; öpüşme, dokunma ya da erotik bir görüntü ile ortaya çıkabiliyor.

Vücudunuz uyarılmaya nasıl tepki veriyor?

Kadınlar cinsel olarak uyarıldığında genellikle, nabız hızlanmaya başlıyor, göz bebekleri büyüyor. Uyarılma aşamasında görülen diğer fiziksel belirtiler ise şu şekilde;
 Nabız ve kalp atışı hızlanıyor ve kan basıncı yükseliyor
– Cinsel organlar da dahil olmak üzere kan damarları genişliyor
 Vajen ve vulva bölgesi cinsel birleşmeye yardımcı olmak için ıslanıyor
 Artan kan akışı ve damarların genişlemesi nedeniyle vulva dudakları ve klitoris bölgesi şişebiliyor
 Göğüsler dolgunlaşıyor ve göğüs uçları dikleşebiliyor

Zihniniz uyarılmaya nasıl tepki veriyor?

Beynin cinsel ilişki esnasında nasıl çalıştığı bilinmiyor. Ancak cinsel uyaranlar beyninizdeki belirli değişiklikleri aktive ederek, cinsiyete dayalı belirli beyin aktivitelerini tetikliyor.

Kadın ve erkek uyarılması arasında fark var mı?

Uyarılmaya fiziksel tepkiniz elbette cinsel organlar bağlı olarak değişiklik gösteriyor. Yani erkeklerde penis erekte olurken, kadınlarda vajina şişiyor. Ancak bunun yanı sıra iki cinsiyette de uyarılma esnasında kan akışı hızlanıyor, nabız yükseliyor ve göz bebekleri büyüyor. Ancak çoğu insanın uyarılma deneyiminde birkaç benzerlik vardır.

Bazı kaynaklar genellikle erkek ve kadın beyinleri arasındaki farklara odaklanır. Ancak beyin aslında her iki cinsiyet için de çok farklı bir işleyiş göstermiyor. 2012 yılında yapılan bir çalışmada, deneklere erotik videolar izletildi ve beyin fonksiyonları gözlemlendi. Cinsel uyarılmada beyindeki amigdala ve talamus bölgesinin aktive olduğu görüldü.

Daha şiddetli uyarılmak için bir şey yapılabilir mi?

Cinsel heyecanı artırmak için ön sevişmeyi uzatabilirsiniz. Cinsel ilişkiden ya da mastürbasyondan önce, farklı erojen bölgelerle deney yaparak, farklı oyuncaklar kullanarak veya farklı türde duygusal dokunuşlar deneyerek kendinizi daha fazla uyarmayı deneyebilirsiniz. Bu durum kendinizi daha iyi anlamanıza ve cinsellikten daha fazla keyif almanıza yardımcı olur. Bu konuda partnerinizle de iletişim kurmaya açık olun.

Uyarılma için ilaç kullanılabilir mi?

Food and Drug Administration ( Gıda ve İlaç İdaresi) 2015 yılında, kadın cinsel uyarılma bozukluğunu tedavi eden reçeteli bir hap olan flibanserin (Addyi) kullanımını onayladı. Bu Viagra benzeri bir ilaçtı ve günlük olarak alınıyordu. Ancak bu hapla ilgili farklı fikirler ortaya atıldı. Bazıları yararlı olduğunu söylese de bazıları ise bu ilacın zararlı olduğunu belirtiyor. İlacın çok fazla yan etkiye sahip olduğu düşünülüyor;

– Baş dönmesi
– Uykuya dalma veya uykuda kalma zorluğu
– Mide bulantısı
– Ağız kuruluğu
– Yorgunluk
– Hipertansiyon veya düşük tansiyon
– Bayılma veya bilinç kaybı

İlaç kullanımında oldukça dikkatli olmak ve kullanmadan önce mutlaka doktora danışmak gerekiyor. Bunun yanı sıra FDA 2019 yılında kendi kendine uygulanan enjekte edilebilir bir ilaç olan bremelanotidi (Vyleesi) onayladı. 

Vyleesi’nin potansiyel yan etkileri ise şöyle;

– Şiddetli bulantı
– Kusma
– Enjeksiyon bölgesi reaksiyonları
– Baş ağrısı

Not: İlaç kullanmadan önce mutlaka doktora danışmanızı öneriyoruz.

Cinsel olarak uyarılmazsanız ne olur? Cinsel uyarılma bozukluğu nedir?

961105920

Seks yapmak istiyor ancak cinsel uyarılma yaşamıyorsanız, bununla ilgili olarak bir doktora danışmanızda fayda var. Bunun fiziksel ya da psikolojik sebepleri olabilir. Uyarılma ile ilgili cinsel işlev bozukluğuna kadın cinsel uyarılma bozukluğu deniyor. Kadın cinsel uyarılma bozukluğu, düşük cinsel dürtü sağlayan cinsel işlev bozukluğu.

Belirtileri ise şöyle; 

 Seks ve mastürbasyona ilgi duymamak
 Cinsel fantezilere ilgi duymamak
 Keyifsiz ve acılı cinsel ilişki
 Cinsel organlarınız uyarıldığında zevk hissetmemek

Teşhis nasıl yapılır? 

Kadınların cinsel uyarılma bozukluğunun teşhisi için özel bir test bulunmuyor. Bu durumu teşhis etmek için doktor size birkaç soru sorabilir. Bu sorular fiziksel nedenleri (örneğin sağlık koşulları veya ilaç) veya duygusal nedenleri (cinsel istismar öyküsü, uyarılmayı etkileyen bir zihinsel sağlık durumu, olumsuz vücut imajı veya ilişkisel sorunlar) içerebilir.

Sağlık uzmanınız altta yatan nedeni bulmak için kan testleri yapabilir veya pelvik muayene yapabilir. Bazen kadın cinsel uyarılma bozukluğunun spesifik bir nedeni yoktur. Ancak önemli olan sizin kendinizi gözlemlemenizdir. Tedavi ise altta yatan nedene bağlı olarak hormon ilaçları, diğer ilaçlar ya da psikolojik bir tedaviyi kapsayabilir.

Başka koşullar uyarılmayı etkiler mi?

Bazı diğer durumlar uyarılma bozukluğuna neden olabilir veya libidonuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Bunlar arasında hormonal bozukluklar, ruhsal sorunlar, troid bozuklukları ve diyabet gibi nedenler bulunur. Elbette bu gibi bir durumdan şüphenileyorsa hormon ya da kan testi yapılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz