Kadınlara Düşkünlüğü İle Bilinen Doğaüstü Güçleri Olduğuna İnanılan Keşiş Rasputin’in Esrarengiz Ölümü

0
16501

İşte doğaüstü güçleri olduğuna inanılan, kadınlara düşkünlüğü ve esrarengiz ölümü ile tarihe geçen Grigori Rasputin hakkında her şey…

Çocuk yaşlarında dikkatleri üzerine çekmeye başlamıştı

Grigori Rasputin 1869 yılında dünyaya geldi. Ailesiyle beraber çocukluğunu Sibirya’da bir çiftlikte geçiren Rasputin, kardeşlerini bebekken ve çocukken kaybetmiştir. Küçüklük yaşlarında da hızlıca fark edilen bir çocuk olan Grigori Rasputin, çiftlikteki hastalanan atlara dokunarak iyileştirmesiyle de köylüler arasında konuşulmaya başladı. Bir defasında çiftliklerinden bir at çalındığında, Grigori olayı görmemesine rağmen çalan hırsızın adını söyledi. Bu olaylardan sonra Grigori köy halkı tarafından dikkatleri üzerine iyice çekmişti.

Manastır eğitimi ve kehanetlerinin duyulması

Bütün bu olaylardan sonra ailesi ve insanlar onun bir çeşit doğaüstü güçleri olduğuna inanmaya başladılar. Bu yüzden ailesi onu eğitim için Rusya’da bulunan Verkhoturye Manastırı’na gönderdi. Bu manastırda dini eğitimler gören Rasputin, kısa sürede keşiş unvanını aldı ancak gariptir ki, çocukluk ve yetişkinlik hayatında okuma yazmayı hiçbir zaman öğrenmedi. Manastırdan ayrılarak gezilere çıkmaya başlayan Rasputin, gittiği yerlerde vaazlar vermeye başladı ancak bu vaazlar kehanet bulguları da içeriyordu. Gezilerinde konuştuğu insanlar bu kehanetlerin gerçekleştiğini görmeye başladığında Gregori Rasputin dönemin çoğu ülkesinden çoğu insan tarafından tanınmaya başladı.

Gregori Rasputin 19 yaşında Proskovia Fyodorovna ile evlendi. Bu evliliğinden pek çok çocuğu olmasına rağmen, yaklaşık 10 yıl sonra ailesini terk ederek manevi doyum için tekrar bir yolculuğa çıktı.

Alexei’in hastalığı ve saray burjuvasında ünlendiği dönem

1900’lü yıllarda dönemin Rus Çarı Nikolay ve Çariçe Alexandra’nın oğlu Alexei hemofili hastalığına yakalandı. Alexandra’nın genetik hemofilisi yüzünden halk Çariçe’yi suçlamaya ve nefret duymaya başladı. Bu sıralarda Rus burjuvasından Rasputin’in şöhretini duyan ve onunla tanışan insanlar Çariçe’ye Alexei’yi iyileştirebileceği önerisini verdi. Bu öneriden sonra Rasputin’e Kremlin Sarayı’nın kapıları açılmış oldu. Gregori, hasta Alexei ile seanslar yapmaya başladı. Hemofili hastalığını tamamen iyileştirmedi ancak insanlar bu seanslar sonrası Alexei’nin günden güne toparladığını görmeye başladı. Bütün bu olanlar, saray ve çevresindeki burjuva kesiminin Rasputin’e olan hayranlıklarının gittikçe artmasını sağladı.

I.Dünya Savaşı’nı tahmin etti

Gregori Rasputin, saraydaki insanlar tarafından gittikçe saygı duyulmaya başlayarak onların güvenini kazandı. Zaman geçtikçe Çar Nikolay ve Rus Hanedanı’na vaazlar vermeye başladı, bu vaazlar ülke yönetimiyle ilgili süreçleri de içeriyordu. Bunlardan biri ise, I.Dünya Savaşı’nın olacağı ve Rusya’nın da savaşa gireceği kehanetiydi. Rasputin’in insanlar üzerindeki itibarı öyle bir artmıştı ki, çoğu insan söylediklerini sorgulamıyor ve kabul ediyordu.

Kadınlara oldukça düşkün olan Rasputin, onları etkisi altına alırdı

Rasputin, saray burjuvasında gittikçe ünlendiği dönem etkileyici ve gizemli hâli ile pek çok kadını da kendine hayran bırakmıştı. Yaklaşık 2 metre olan boyu, renkli gözleri ve heybetli bakışları ile de ayrıca dikkat çeken Rasputin, kadınlar üzerindeki popülaritesinin de farkındaydı. Bu farkındalık ise Rasputin’e kadınlara özel vaazlar vermesine sebebiyet verdi, üstelik seks düşkünlüğüyle de bilinen keşişin kadınlar üzerinde seks için hipnozlar yaptığı da söylendi. Ancak bütün bu popülariteden fazlasıyla etkilenen önemli bir isim vardı: Rus Çariçe’si Alexandra.

Alexandra ve Rasputin arasında filizlenen tuhaf ilişki

Çariçe Alexandra oğlu Alexei’yi iyileştirmesinden sonra Rasputin’e karşı inanılmaz bir güven ve tutku duymaya başladı. Dönemin en revaçta isimlerinden olan Çariçe ve Rasputin arasında bir ilişki yeşermeye başladı. Bu ilişki I.Dünya Savaşı sırasında Çar Nikolay’ın yokluğundan nasiplenerek daha da ilerledi. Gizli saklı bir şekilde ve mektuplarla ilerleyen bu ilişki kimse tarafından tam olarak doğrulanamadı fakat saraydakileri rahatsız etmeye başladı. Bunun sebebi ise insanların Rasputin’in Çariçe’ye bir kara büyü yaparak onu etkisi altına aldığına inanmaya başlaması oldu. Saray burjuvasının bu şüpheleri, Rasputin’in ülke geleceğine dair verdiği vaazları da göz önünde bulundurmaya ve kandırıldıklarını düşünmelerine sebebiyet verdi.

Ve bu şüpheler Grigori Rasputin’in suikaste uğramasına sebep oldu

Bu dedikodular Çar Nikolay’ın yeğeniyle evli olan Prens Felix Yusanov, kuzeni Grandük Dimitri Pavlovich ve Duma vekili deputy Vladimir Purishkevich tarafından fark edildi. Ardından bu 3 adam, Rasputin’in Çariçe Alexandra’yı kara büyüyle etkilemesi ve monarşiyi düşürecek vaazlar yüzünden Rasputin’e bir suikast girişiminde bulundu. Prens Yusanov Rasputin’i St. Petersburg’daki mülküne, sözde bir buluşmaya çağırdı. Mülkün mahzeninde ona şarap ve sevdiği tatlıdan ikram etti. Ancak Rasputin’in bilmediği şey, şarabın içine komplocular tarafından siyanür katıldığıydı. Rasputin şarabı afiyetle içti ve içildiğinde direk ölüme sebep olan siyanür Rasputin’e bir şey yapmadı.

Suikastın sahipleri: Soldan sağa Prens Felix Yusupov, Grandük Dimitri Pavlovich ve Duma vekili deputy Vladimir Purishkevich.

St.Petersburg’daki evde bulunan Suikastın başladığı şarap mahzeni.

Ardından üst kata çıkarak Pavlovich ve Purishkevich ile ne yapacaklarını tartıştılar. Rasputin’i vurarak öldürme kararı aldılar. Prens Yusupov aşağıya indiğinde ise, Rasputin’in oldukça enerjik ve ayakta olduğunu görünce daha da dehşete düştü. Tabancasını çıkardı ve Rasputin’i göğsünden vurdu. Acı içinde yere yığılan Rasputin için öldüğünü zannetti ve tekrar diğer komplo girişimcileriyle buluşarak ne yapacaklarını tartışmaya başladılar. Ancak kontrol için geri döndüklerinde Rasputin ayaklanarak Prens Yusupov’a saldırarak kaçtı. Arkasından kovalayarak birkaç el ateş eden Purishkevich’in bu atışlarından biri Rasputin’in kafasına isabet etti. Suikast girişimi başarılı olmuş oldu ve Prens’in hizmetkârları tarafından cesedi Neva Nehri’ne atıldı.

Grigori Rasputin ölümünün barındırdığı olağanüstü detaylar

Rasputin’in cesedi Neva Nehri’nden çıkartıldı ve yapılan otopsi sonucu, Rasputin’in ciğerlerine fazla su dolması yüzünden öldüğü anlaşıldı! Grigori’ye içirilen siyanürün ve onca kurşun yarasının onu öldürmemesi halk tarafından tüyler ürpertici şekilde karşılandı.

Rasputin’in Çariçe’ye yazdığı tüyler ürperten mektup

Rasputin ve Çariçe Alexandra’nın mektuplaştığı dönem, Çariçe’ye “Eğer beni öldürürlerse, sizin aileniz de en geç 2 sene içinde öldürülecektir.” mesajını barındıran bir mektup yazdı. Ve tüyler ürperticidir ki, Rasputin’in ölümünden tam 2 sene sonra Çar Nikolay ve Çariçe Alexandra, çocuklarıyla beraber bir süikast sonucu hayatlarını kaybettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz