Jonestown Dosyası: Tarihin En Büyük Toplu İntiharı (Küçük Yaş Okuyucular İçin Hassas Öğeler İçerir)

0
2451

Dünya 18 kasım 1978’de büyük bir şok yaşadı.Takipçilerine onu takip etmeleri halinde cennetten farksız bir ütopya sözü veren halkın tapınağı tarikatının lideri Jim Jones, Güney Amerikada bir bölge olan Guyanada, çoğu üyeye zorla siyanür içirerek (bir çoğu da isteyerek içti), kaçmaya çalışanları da muhafızlarına otomatik silahlarla taratarak büyük bir katliam yaptı.

1.

13 Mayıs 1931’de Indiana’da doğan Jim Jones, ünlü bir dini kült lideriydi.

Yıllarca yolunu bulmak için uğraştıktan sonra Jones İndianapoliste, ağırlıklı olarak beyaz nüfusun yaşadığı bir mahallede, Somerset Metodist Kilisesi’nde öğrenci papaz olarak iş buldu.

2.

Ertesi yıl Jones, eyalette şifacı ve evangelist olarak ün yaptı. 1951’de katıldığı bazı toplantılarda etkilendiği komünizm öğretilerini kilise öğretileriyle birleştirme girişimleri kilise tarafından reddedildi.Bunun üzerine Jones kendi kilisesini kurmaya karar verdi ve Kurtuluş Kanatları kilisesini kurdu.Topluluk kısa sürede halkın tapınağı tarikatı olarak ün saldı.

3.

1960’ların ortalarında Jones, dini grubunu Kuzey Kaliforniya’ya taşıdı. 100’den fazla kilise üyesi Jones’a California’ya eşlik etti. Koyu renkli gözlükleri, ateşli konuşmaları, karizmatik duruşuyla müritlerini kolayca etkisi altına alıyordu. Çoğunluğu toplumdan dışlanmış siyahlardan oluşan müritlerini yalnızca daha iyi bir yaşam hayalleriyle uyutmakla kalmadı, tüm varlıklarını kiliseye bağışlamalarını da sağladı.

4.

Ayinlerinde tekerlekli sandalyede oturan bir kadını ayağa kaldırması (kadın, aslında sağlıklı olan kendi sekreteridir), kanserli insanlardan tavuk ciğerlerini kullanarak tümörlerini söküp alması gibi sözde mucizeler yaratarak kendini bir tür mesih ilan etti ve takipçilerinin onu bu şekilde görmesini sağladı.

5.

Jones topluluğunu kendi kurallarıyla, kendi kendine yetebildiği bir sistemle yaşayacaklarına inandırdığı bir ütopya hayaliyle güney amerikada yer alan Guyana bölgesine taşıdı. Zengin bir tarım komünü vaadeden Jim Jones, sıcaklığın yüksek olduğu, yılan ve böceklerin olduğu verimsiz bir toprak parçasından başka bir gerçeklik verememişti topluluğuna.

6.

Jones her yerde olan hoparlörler aracılığıyla topluluğuna emirler veriyor, birbirleriyle konuşmaları çoğunlukla yasak olan müritlerini vaazlarda bir araya topluyor ve herkesin bir iş sorumluluğu olan komünde kendi ifadesiyle kurduğu sosyalist cennetin tadını çıkarıyordu. Rahatsız olan müritler bir araya gelip kaçma planı yapamıyordu çünkü topluluğun silahlı ve ‘mesihe’ tam bağlı muhafızları vardı.

7.

Dış dünyadan ve teknolojiden tamamen kopuk yaşayan komünün bu izole yaşamı üyelerin yakınlarının yaşadığı kuzey kaliforniya’nın bölgeye bir inceleme heyeti gönderme kararıyla bozuldu.

8.

Bölgeye ulaşan heyet için başlarda her şey normal gidiyordu. Müritler kendilerine ezberletilen memnuniyet ifadelerini tekrarlıyordu. Fakat heyetin bölgeden ayrılma zamanı geldiğinde bazı müritler heyetle birlikte ayrılmak istedi. Jones bu isteğe şiddetle karşı çıktı, müritleri ölümle tehdit etti. Tatlı dil, yalanlar ve sahte mucizelerle aldatılan müritlerden bir kısmı böylece uyanışa geçti. ertesi gün 15 mürit ve heyet uçağa doğru hareket ederken silahlı muhafızların saldırısına uğradılar ve 4 mürit ile heyetin lideri Leo Ryan hayatını kaybetti.

9.

Kapitalizmden uzak, kendi önderliğindeki bu sahte sosyalist topluluğunun sonunun geldiğini anlayan Jones, müritlerine dışardan tehlikeye maruz kaldıklarını, kurdukları bu düzenin dağıtılacağını ve tek kurtuluşlarının intihar ederek boyut değiştirmek olduğunu söyledi. Önceden hazırlanmış siyanürleri severek içen bir çok müridi oldu. Karşı çıkan, intihar etmenin günah olduğunu söyleyen kişilere zorla içirildi. Kaçmaya çalışanlarsa vurularak öldürüldü.

10.

İçinde çocuk ve bebeklerin de olduğu tam 918 kişi intihar etti ya da intihar etmeye zorlandı. Yüzlercesi tereddüt etmeden önce çocuklarını sonra kendilerini öldürdü. Kaçmaya çalışanlar öldürüldü. Bizim davranışımızın nihai amacı ölüm değil, dışarıdan dayatılacak her şeye karşı devrimci bir protestodur diyen Jones da masada kafasına kurşun sıkarak intihar etti.

11.

19 kasımda bölgeye gelen basın ekibi manzara karşısında şok oldu. Yakın tarihin en büyük kitlesel intiharında 918 kişi ölmüştü…

Sinemada sacrament isimli filme de konu olan olay, yakın tarihin en korkunç olaylarından biri.

12.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz