Joan Murray: 4400 Metreden Yere Düştü, Nasıl Hayatta Kaldı?

0
8034

1955 yılında dünyaya gelen Joan Murray ismindeki bu mucize kadının normal yaşamındaki mesleği bankacılık, ancak onun hastası olduğu adrenalin dolu bir spor var, Skydiving yani paraşütle atlama!

1.

Skydiving Nedir?

Skydiving uçaktan atlayıp belli bir süre boyunca havada süzüldükten sonra yeryüzüne yaklaşıldığında paraşütü açarak iniş yapılan bir spor türüdür. Bir çoğumuz merak etse de cesaret edemediği bu sporu Joan Murray sık sık yapmaktaymış.

Joan Murray, 25 Eylül 1999 tarihinde yine gerçekleştirdiği bir atlayışında 4400 metre yükseklikten kendini boşluğa bırakır. Ancak vakti geldiğinde paraşütünü açar fakat paraşütün açılmadığını fark eder. Yere 200 metre kala yedek paraşütü açsa da paraşütün içine hava dolması için yeterli bir süre olmadığından Joan Murray saatte 128 kilometre gibi bir sürat ile yere çakılır.

4400 metre yükseklik demek, dünyanın en yüksek tepesi Everest’in neredeyse yarısı, dünyanın en yüksek gökdeleni Burj Khalifa’nın 5 katından daha fazla bir yükseklik demek. Peki bu yükseklikten yere düşen Joan Murray’e ne oluyor? Murray, bir karınca yuvasına düşüyor. Fakat düştüğü yuva bir ”Ateş Karıncası” yuvası.

2.

Ateş Karıncaları;

Ateş karıncaları diğer karınca türlerine göre fazla agresif ve saldırgandırlar, salgıladıkları bir kimyasal ile diğer karıncaları hızlı bir şekilde bölgeye çeker ve sayıları bir anda artar. Ayrıca bu karıncaların lakapları Yenilmez Ordu’dur. Zehirli olan bu karıncalar ısırmaz, zehirli iğneleri ile saldırırlar.

Joan Murray ise düştüğünde bilinci kapalı bir şekilde yatmakta ve ölümü beklemektedir. Ancak bir anda 200’den fazla ateş karıncasının saldırısına maruz kalır. Beyin kendini kapatmak üzereyken gelen bu saldırı, adrenalin salınımını arttırmış ve adrenalin de kalbin hızlıca atmasını sağlamış. Bu da mucizevi bir şekilde kadını hayatta tutmuştur.

Murray bu olaydan sonra Carolinas Tıp Merkezi’nde iki hafta boyunca komada kalmış. 17 kez kan nakli olsa ve 20 kez ameliyat geçirse de hayatta kalmayı başarmıştır. Daha sonra aldığı fizik tedavileri ile 2001 yılında tamamen sağlığına kavuşmuştur. Joan Murray tamamen iyileştikten sonra da bu adrenalin dolu spora kaldığı yerden devam etmiştir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz