Japonya’nın Çok Eksantrik Olmasının 4 Heyecan verici Sebebi

0
3638

Nerede yaşıyor olursanız olun, Japonya’yı dünyadaki en ilginç ülkelerden biri olarak bulmanız çok ilginç olmayacaktır.. Japon tuhaflıkları bir efsane haline geldi. Bu neden oldu? Bu sorunun cevabını bulmaya çalıştık.

1. Japonlar neden Avrupalıları utandıran şeylerden utanmıyor

Doğu ve Batı’daki her şeye karşı gelen tutum her zaman çok farklıydı. Bir örnek vermek gerekirse, Avrupa hükümdarları bir noktada hiç yıkanmazken, Asya bu hijyen konusundaki ihmali asla bilmiyordu.
Buradaki suçluluk, bedenlerimizi ihmal etmemiz ve sadece ruhlara özen göstermemiz konusunda ısrar eden İncil. Asya’da, beden ruh gibi kutsal kabul edildi. Doğu sayesinde şimdi masaj ve daha birçok şeyimiz var.
Bu zamanlar çoktan geride kaldı, ancak Batı kültüründe insan doğasının yasaklanmasının izleri var. Japonya’da ise, bu konu bir tabu değil. Japonların bizim için bu kadar farklı görünmesinin üçüncü nedeni budur.

2. Japon reklamlar neden bu kadar çılgınca

Tahmin edebileceğiniz gibi, tipik bir Japon, onu problemlerinden uzaklaştıracak her şeyden memnun. Bu nedenle, buradaki en iyi reklamcılık, sizi bir ürünün avantajlarını anlatmak yerine gülümseten ve güçlü duygular ortaya çıkaran bir şeydir.

Ayrıca, Japonya’daki reklam ajansları, pazarın aşırı doymuş olması nedeniyle özel bir telaşla rekabet ediyor. Buradaki iş kanunu “ürününüzü farketmek, onu garip yapmak!”

3. Japonya’nın dünyanın geri kalanından nasıl ayrıldığı

Birinci sebep: Etrafı denizle çevriliyken dünyayla ilişkileri sürdürmek kolay değil. Fakat hepsi bu kadar değil: nihayetinde, İngiltere aynı zamanda bir ada, ama hiç izole edilmedi.

İkinci sebep: Genişleme eğilimi yoktu. Avrupa’nın iklimi ve manzarası, yulaf ve buğday yetiştirmek ve hayvan yetiştirmek için çok uygundur. Bu faaliyetler sürekli yeni bir toprak akışı gerektiriyor. Genişleme ihtiyacı, Avrupalıların gezegenin ana fatihi olmalarına neden oldu: özlemleri dışa dönüktü. Bununla birlikte, Japonya’nın doğal ortamı, aynı alanda yıllarca ekilen olabilen balıkları yakalamak ve pirinç yetiştirmeyi tercih etmelerini sağladı. Bu Japonları yoğunluğa meyilli hale getirdi: her yerde olmak yerine bir şeye odaklanıyorlar. “Dışarıdan gelmek” konusunda çok fazla bir şey görmediler ve izole oldular.

4. Neden bu kadar işlerine bağlılar

Bu ülkede çok eski zamanlardan beri, bir hata tüm takımın kafalarını kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle Japonlar, ortak sebep için kişisel zamanları dahil her şeyi feda etmeye hazırdır. Modern Japonya’da, zamanında işten ayrılmak yalın bir yanaktır ve tatil yapmak kötü davranışlardır. Nüfusun yarısı haftada en az 9 saat çalışıyor (gerçek).
Bu tükenme ve depresyona yol açar ve hatta işyerinde ölüm vakası olmuştur. Bu yüzden Japonlar, başka hiçbir şeye benzemeyen nasıl rahatlayacaklarını biliyor: etrafta dolaşıp saçma sapan TV şovlarına katılıyorlar. İyi bir kahkaha atmaları onlar için hayati bir gerekliliktir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz