İnsanların Tarihte Sahip Olduğu En Aptalca 8 Alışkanlık

0
1286

Günümüzdeki medeniyet gökten bir gecede inmedi. Yüzyıllar süren bu süreçte insanlık çok aptalca hatalar yaptı. İnsan ırkı gerçekten çok ilginç bir varlık. Bunu özellikle tarih kitaplarını okuduktan sonra anlıyorsunuz. Çünkü geçmişte o kadar garip şeyler yapmışız ki insan gerçekten hayretler içerisinde kalıyor. İşte o tuhaf alışkanlıklardan bazıları.

1. Doktorlar kötü ruhların çıkması için insanların kafasında delik açardı

Orta çağdaki bu gelenekte doktorlar hastalıkların çoğunun kötü ruhların işi olduğunu düşünüyordu. Bu sebeple insanların kafasına açtıkları bu delikten ruhların dışarı çıkacağını ve kişinin iyileşeceğini düşünüyorlardı.

2. Antik Roma’da halk tuvaletleri vardı

Roma’da kişiye özel tuvaletlere çok az sayıdaki insanlar ulaşabiliyordu. Halkın %95’i ise tahtadan yapılmış sıra sıra tuvaletleri toplu halde kullanıyordu. Mahremiyet o zamanlar tam bir lükstü.

3. Roma’da baba oğullarını köle olarak satabilirdi

Roma’da ailenin babası ailede mutlak bir güce sahipti. Doğan çocukların evde kalıp kalmaması babanın kararına bağlıydı. En fazla üç oğlunu da köle olarak satabilirdi. Ayrıca bir aile üyesini ölüme mahkûm etme hakkına da sahipti.

4. Kedi ölünce sahibi kaşlarını alırdı

Antik Mısır’da kediler kutsal olarak görülürdü ve tapılırdı. Baster adlı Tanrının, kedi kafasına sahip olduğuna inanıldığı için, bu hayvanlar kutsal olarak görülürdü. Bu sebeple evdeki kedi öldüğünde aile üyeleri yas göstergesi olarak kaşlarını tamamen alırdı.

5. Hamilelik testi olarak sarımsak kullanılırdı

Milattan önce 1350’li yıllarda hamilelik testi buğdayla yapılırdı. Şöyle ki kadın buğday tohumunun üzerine işerdi. Eğer tohum filizlenirse bu kadının hamile olduğuna işaretti. Bunun yanında bir de sarımsak tekniği vardı. Buna göre kadın uyumadan önce cinsel organının içine sarımsak yerleştirirdi. Eğer sabah ağzı sarımsak kokarsa hamile olduğu düşünülürdü…

6. Hayvan dışkıları ilaç olarak kullanılırdı

Örneğin Antik Yunan’da timsah dışkısının çocuk yapmaya yardımcı olduğu düşünülürdü. Bu sebeple kadınlar bunu cinsel organlarına sürerlerdi. Mısır’daki savaşçılar da yaralarına iyileşme umuduyla dışkı sürerdi.

7. Antik zamanda baba kızının sevgililerini öldürme hakkına sahipti

Yine garip bir Antik Roma geleneği. O dönemde eğer baba, kızının sevgilisi olduğunu öğrenirse yasalara tamamen uygun biçimde sevgilisini öldürebilirdi. Hatta duruma göre kızının da canını alma hakkına sahipti.

8. Camdan toplar ve lastik göğüsler için silikon olarak kullanılırdı

İlk göğüs büyütme ameliyatı 1895 yılında Vincenz Czerny tarafından yapılmıştır. Doktorlar kadından tümörü aldıktan sonra göğsüne bu maddeleri koymuşlardır. Ayrıca kadınların güzel olmak için çektikleri çile bununla da kalmamıştır. Eski zamanlarda kadınlar, saçlarını oldukça zararlı olan sülfür ile boyamaya çalışmışlardır.

9.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz