İnsanlar Gibi Ürüyor, Kalbine Darbe Aldığında Ölüyor! İşte Bize En Çok Benzeyen Mucizevi Bitki

0
1801

Ramazan ayının vazgeçilmezi olarak soframızdan eksik etmediğimiz, besin değeri açısından faydaları saymakla bitmeyen mucizevi meyve hurmanın, insan arasındaki inanılmaz benzerlikleri duyanları şaşırttı.

1. Hurma ile insan arasındaki benzerlikler özellikle hurmanın üremesinin aynen insan gibi olması oldukça ilgi çekicidir.

2. Erzurumlu İbrahim Hakkı, ‘Marifetname’ isimli eserinde canlıların yapı benzerliklerine göre sınıflandırıldığında madenlerle bitkiler arasında ara varlığın mercan, bitkilerle hayvanlar arasındakinin hurma, olduğuna işaret etmektedir.

3. Yani madenlerin mükemmel şekli mercan, bitkilerin hurma, hayvanların maymun ve yaratılanlar arasında en mükemmel varlık ise insan demiştir. Şimdi hurma ile insan arasındaki mükemmel benzerliklere hep birlikte bakalım;

Hurma ile insan arasındaki şaşırtıcı benzerlikler;

İnsan da hurma da dik ve geniş bir gövdeye sahiptirler. İkisinde de erkeklik ve dişilik vardır.

4. İkisi de ancak döllenme ile çoğalır ve meyve verir. Erkeklik poleni kokusuyla insanın sperm kokusu aynıdır.

İkisinin de kafaları kesildiğinde ölürler. İkisinin de kalbi kuvvetli bir darbeye maruz kalırsa ölürler.

5. İnsanın cismindeki kıllar ve saçlar gibi hurma ağacında da lifler vardır. Farklı çeşitteki hurmaların renkleri farklı ırktan insanların ten renklerine benzer.

İnsanın şiddetle suya ihtiyacı olduğu gibi onunda çok bol suya ihtiyacı vardır. Ömrü ortalama insan ömrü kadardır. Yavrulaması insanın ortalama yavru adedine denktir. Gençlik ve ihtiyarlık yaşları da insanın yaşlarına benzer.

6.

Hurma ile insan arasındaki benzerlikler arasında özellikle hurmanın döllenmesinin ve yavrulamasının aynen insan gibi olması oldukça ilgi çekicidir. Döllenme olayı kış mevsiminde meydana gelir.

7.

Erkek hurma ağacından alınan polenler(tal) bir yerde kurutulur. Sonra dişi hurma ağacının tepesinde bir yarık açılmaya başlar. Bu yarık bölgeye belli oranda tal denilen kurutulmuş polenler konulur ve üzeri zarar görmeyecek bir şekilde sarılır. Böylece döllenme işlemi tamamlanır. Yeni filiz oluştuktan sonra kesilir ve dişi ağacın yakınına dikilir. Belli büyüklüğe ulaştıktan sonra da annenin yanından alınarak başka bir yere nakledilir. Hurma ağacının en verimli yılları 15 ile 40 yaşları arasındadır. 60 yaşından sonra da artık ya meyve vermez ya da çok az meyve verir hale gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz