İnsan Ticareti Hakkında Ağzınızı Açık Bırakacak Gerçekler

0
552

İnsan kaçakçılığı özellikle son yıllarda bazı savaşın yaşandığı ülkelerde çok fazla yaşanıyor. Bugün tahminlere göre köle olarak satılan binlerce insanın olduğu, bu insanların özellikle de bazı zengin insanların evlerinde çalıştırıldıkları öngörülüyor. Birleşmiş Milletler başta olmak üzere bu konuda hiçbir kurum net veri ve istatistik veremiyor.

1. İnsan Kaçakçılığının %80’i Seks İçin Yapılıyor!

Yapılan araştırmalara göre insan ticaretinin %80’i seks için yapılırken, %19’u ise işçi olarak çalıştırmak için yapılıyor. Fakir ve savaşın olduğu ülkelerdeki insanların parayla satıldıkları ve kullanıldıkları, bunların büyük oranda seks veya ev işleri, farklı işler için kullanıldıkları tahmin ediliyor.

2. Seks Ticareti HIV İçin Büyük Risk!

Araştırmalar özellikle insan ticareti sonucunda seks ticaretinin ortaya çıktığını ve bunun HIV virüsünün yayılımında çok etkili olduğunu gösteriyor. İnsan ticaretinde kullanılan insanların satın alan kişiler tarafından çok fazla kişi ile beraber olmaya zorlandığı, bu insanların özellikle de korunmasız olarak ilişkiye girmeye zorlandıkları biliniyor.

3. Günümüzde Organ Ticareti İçin İnsan Kaçırılmaktadır

Geçmişe oranla azalmış olsa da günümüzde özellikle Sudan gibi sağlık sisteminin çok fazla gelişmediği ülkelerde organ ticareti için insan kaçırılma vakaları olmakta ve insan ticareti yapılmaktadır.

4. %80’i 24 Yaş Altında

İnsan ticaretinde kullanılan insanların %80’i 24 yaş altındadır ve çoğunluğu kızdır. Kızların özellikle de cinsel amaçlar uğruna satıldığı, öncesinde ise eğitildikleri bilinmektedir. Zorla tecavüz etme, dayak ve benzer insanlık onuruna aykırı birçok eyleme kalan bu kimselerin acı dolu hayat sürmek zorunda kaldıkları bilinmektedir.

5. Satın Alan Kişi 20 Kat Daha Fazla Kazanabilir

Hollanda’da 2003 yılında yapılan bir araştırma, ortalama olarak, 1 seks kölesinin pezevenginin yılda en az 250.000 dolar kazandığını tespit etmiştir. Bu rakam köle için sahibinin ödediği rakamın 20 katına kadar fazla olabilmektedir.

6. UNICEF: 300:000 Çocuk Kullanılıyor

UNICEF, 18 yaşından küçük 300.000 çocuğun bugün itibariyle dünya çapında silahlı çatışmalarda kullanılmak için kaçırıldığını tahmin etmektedir.

7. Zengin Ve Popüler Semtlerde Daha Çok Oluyor!

Amerika Birleşik Devletleri’nde insan ticaretinin çok büyük kısmının New York, California ve Florida gibi zengin ve popüler eyaletlerde gerçekleştiği bilinmektedir.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz