İngiltere’de Sekiz Bebeği Öldürmekle Suçlanan Hemşire Lucy Letby

0
337

Vahşet, dünyanın hemen hemen her yerinde. İngiltere’de yaşanan kan donduran bir olay hem ülkenin hem de dünyanın gündemine oturdu. Chester bölgesinde yer alan Countess of Chester Hastanesi’nde Mart 2015 ile Temmuz 2016 arasında çok sayıda bebek ölümü yaşanmasının ardından polis soruşturma başlattı. Soruşturma sonucunda ise bir hemşire tutuklandı. Lucy Letby isimli hemşire, sekiz bebeği öldürmek ve 9 bebeği de öldürmeye çalışmakla suçlanıyor. Kan donduran bu olayın detaylarına birlikte bakalım.

1.

Polis ilk kez; hastanenin Mart 2015 ile Temmuz 2016 arasındaki bebek ölümlerinin ortalamanın yüzde 10’un üzerinde olduğunun ortaya çıkması üzerine soruşturma başlatmıştı.

2.

Sekiz bebeği öldürmek ve 9 bebeği de öldürmeye çalışmakla suçlanan Lucy Letby, hastanede ölenlerin sayısındaki artıştan sonra ilk olarak 2018’de Cheshire Polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Letby, Temmuz 2018’de, Chester Hastanesi’nin yenidoğan ünitesinde sekiz bebeğin ölümü ve altı bebeğin öldürülmesine teşebbüsle ilgili cinayet şüphesiyle tutuklandı. Daha sonra başka soruşturmalara kadar kefaletle serbest bırakıldı.

3.

Bir zamanlar 3 milyon sterlinlik bir bağış toplama kampanyasının yüzü olan ve aynı zamanda Liverpool Kadın Hastanesinde çalışan Chester Üniversitesi mezunu Letby, 2018’de tutuklanmasının ardından serbest bırakılmıştı.

4.

Letby, daha sonra 2019’da yeniden tutuklandı ve serbest bırakıldı. Bu hafta başlarında ise tekrar tutuklandı. Sağlık görevlileri, bebeklerin kalp ve akciğer yetmezliğinden öldüğünü tespit etti. Haziran 2019’da Letby, sekiz bebeğin ölümü ve altı bebeğin öldürülmesine teşebbüsle ilgili olarak cinayet şüphesiyle yeniden tutuklandı. Ardından ise üç bebeği daha öldürmeye teşebbüsle bağlantılı olduğu tespit edildi.

5.

Lucy Letby ilk kez tutuklandığı, arkadaşları ve ailesi onun hakkında ‘garip’ ama ‘iyi kalpli’ olduğunu söylemişlerdi. Bu haftanın başlarında ise Lucy’nin tutuklanmasından sonra konuşan Cheshire Polisinden Dedektif Başmüfettişi Paul Hughes;

6.

“The New York’taki yenidoğan biriminde bir dizi bebek ölümü ve öldürmeye teşebbüslerle ilgili ilk soruşturma başlattığımızdan bu yana üç yıldan fazla zaman geçti. O zamandan bu zamana bir dedektif ekibi, bu son derece karmaşık ve çok hassas dava üzerinde son derece sıkı çalıştılar. Bu bebek ölümlerine neyin yol açtığını belirlemek için ellerinden gelen her şeyi en hızlı şekilde yaptılar. Temmuz 2018’de, Chester Hastanesi’nin yenidoğan ünitesinde sekiz bebeğin ölümü ve altı bebeğin öldürülmesine teşebbüsle ilgili cinayet şüphesiyle bir sağlık uzmanı tutuklandı. Daha sonra başka soruşturmalara kadar kefaletle serbest bırakıldılar.” şeklinde konuştu.

7.

Lucy Letby

Cheshire Polisinden Dedektif Başmüfettişi Paul Hughes sözlerini şöyle sürdürdü; “10 Kasım’da, devam eden soruşturmalarımızın bir parçası olarak, hemşirenin sekiz bebeğin ölümü ve dokuz bebeğin öldürülmesine teşebbüsle ilgili olarak cinayet şüphesiyle yeniden tutuklandı.” Countess of Chester Hastanesi’nde, 2013 yılında tesiste iki bebek yaşamını yitirmişti ancak 2015 yılında bu sayı dört katına çıktı.

Nitekim Lucy Letby’nin tüm yakınları onu “kendisini hayalindeki işe adamış” ve “iyilik meleği” olarak tanımlıyor. Hemşirenin ceza alıp almayacağı mahkemeden sonra belli olacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz