İmamoğlu’ndan İsraf Açıklamaları: ‘İBB, TRT’nin Bir Dizisine 20- 25 Milyon TL Aktarmış’

0
3059

İBB’nin bir TRT dizisine yaklaşık 25 milyon liraya sponsor olduğunu söyleyen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi?” dedi.

Ekrem İmamoğlu’nun Haber Global canlı yayınına konuk oldu. İmamoğlu açıklamalarında ağırlıklı olarak israfa değindi. Göreve başladıkları tarihe ilişkin toplumda yanlış bir algı olduğunu ifade eden İmamoğlu, henüz 2.5 aydır görevde olduklarını vurguladı. 

Yenikapı’da sergilenen ihtiyaç fazlası araçlara değinen İmamoğlu, “Bir kere 730 aracı ihtiyaç fazlası olduğu için iade ettik. Mazbatamız alındıktan 23 Haziran’a kadar 514 araç iade edildi. Yaptığımız tespitlere göre bunların en az 100 tanesi markası yüksek, ücreti yüksek araçlardı. Toplamda 1250 aracın bu kuruma israf bedeli 50 milyon lira. 5 yılda 250 milyon lira. Bunun anlamı ne biliyor musunuz? 125 tane kreş demek. 13-14 bin çocuğumuza okul öncesi eğitim vermek demek” dedi. 

23 Haziran’a kadar araçlarla ilgili takip sistemi kapatıldığını aktaran İmamoğlu, “Bizin 70 günlük araçların tükettiği yakıtı anlamamız içim takip etmemiz lazım. Bu takip sistemi büyükşehir belediyesinde. Niye kapatılır? ” diye sordu.

“Florya lojmanları 13 AKP’li belediye başkanına tahsis edilmiş”

Canlı yayın İBB’nin Florya’da bulunan 60 bin metrekarelik arazisindeki lojmanlarında yapıldı. İmamoğlu buradaki lojmanların AKP’li 13 belediye başkanına tahsis edildiğini söyledi:

“Başkanlık konutları… Burada 60 bin metrekarelik bir alan, güvenlikte çalışanları, hizmet eden insanlar, ben buraya yıllık 6-7 milyon lira masraf ediyorsam bu günah. 13 belediye başkanı kullandı buraları, rica ettik boşalttılar. Bunlar israf, düzelteceğiz bunları. Florya’da 60 bin km’lik bir parkın, yapıların 7-8 aileye hizmet etmesi günah. 17 makam belirlenmiş belediye başkanına. En mütevazısı 1950’lerde yapılmış olan büyükşehirin Saraçhane’deki binası. Yüzlerce metrekarelik Bakırköy’de yapılar olmaz. Kamu düzeni, israf düzeni değişmeli.”

“Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi?”

Hükümete yakın vakıflarla yapılan anlaşmalara da değinen İmamoğlu, “Dini vakıflar tanımı yanlış, bizim bu vakıflara saygımız var. Ama İstanbul’a hizmet ediyorsunuz, tüm kaynaklarınızla 3-5 vakfa hizmet ediyorsanız, bir takım faaliyetlerine baktığınızda sizin adalet teraziniz ona izin vermiyorsa ben ona dur dedim. Yüzlerce noktasında vakıfların kiralarını ödüyoruz, yurt binalarını yapıyoruz, fiziksel ihtiyaçlarını da karşılıyoruz, bu bahsettiğimiz vakıflar. Niye bir tek yatağı yok İBB’nin? Benim kapımı bir sürü öğrenci çalıyor, diyor ki bana yurt ver. İBB’nin niye tek bir yatağı olmaz. Efendim yasal bir takım olumsuzluklar… Gidereceğiz.” dedi. İmamoğlu, İBB’nin bir TRT dizisi ile 25 milyon liraya varan sponsorluk anlaşması yaptığını belirtti: 

“Bir diziye sponsor olmazsınız öyle bir yapıyı kazandırırsınız. Bir TRT dizisine 20-25 milyon lira niye aktarsın İBB. Diziye sponsor olmak belediye şirketlerinin işi mi? Televizyon buna reklam alır ve para kazanır. Bu ve bunun gibi sorgusuz sualsiz yapılan harcamalardan kurtarıp bu parayı tekrar İstanbul halkının cebine sokuyorsak bunu ilk alkışlayacak olan Sn. Cumhurbaşkanı’dır. Biz takdir edilesi bir iş yaptığımızı düşünüyoruz. Bakın Sayıştay’dan müfettişler geldi, uzun zamandır gelmemişler, inceleme yapacaklar, yapsınlar zaten.Sadece bir iştirakinden 12,5 milyon liralık bir anlaşma var televizyon dizisine. Bütün bu israf kalemleri önümüze geliyor, bu iş magazinsel bir iş değil.”

“8 ilçemizde süt dağıtımına başlıyoruz”

İmamoğlu şöyle devam etti:”

“Biz mesele mali durumla ilgili sıkı çalışıyoruz. Örneğin 2019 yılı için öngörülen 23,8 milyar liralık gider bütçesi var. Göstergelerin önümüze koyduğu rakama göre 20 milyar liranın biraz üzerinde gider bütçesiyle yılı tamamlayacağız, iştirakler hariç. Sürece bakış açımızla gider bütçesini minimize etme çabasındayız. Masrafları kısıyoruz ama sosyal yardımı güçlendirdik, güçlendireceğiz. Öğrenci bursunu soruyorlar, çalışıyoruz. Ben bu taahhütleri ocak ayında verdim. Birçok konuda insanlar bunu niye yapmadın diyebilirler, beklentilerin yüksek olduğunu görüyorum ve mutlu oluyorum. Bunların hepsine çalışıyoruz. Aile sigortası denen bir tanımı hayata geçireceğiz belki. Bütün ailelerin gelirle ilgili raporunu ortaya çıkardıktan sonra biz açlık sınırının altında olan bir ailenin gelirini açlık sınırına kadar tamamlayacağız. Ekmeğini, suyunu, sütünü vererek tamamlayacağız ama hemen olacak bir şey değil. Bunu İstanbul’un yoksulluk envanterini çıkarıp yapacağız. Tek bir yardım üzerinden ve vatandaşımıza yakışır biçimde insanların evine teslim ederek ya da kartını vererek 2020 yılının ilk çeyreğinde hayata geçireceğiz. Bazı işlemlerimizde örnek veriyorum 16 Ekim’de Dünya Gıda Günü’nde süt dağıtımına 8 ilçemizde başlıyoruz. Bu çok değerli bir şey. Geçenlerde yaptığımız çalışmaya göre 1 yıllık araç tasarrufundan, nüfusu yüksek ilçelerde yapacağımız bu dağıtımın değerini karşılayacağız.”

Kaynak: Onedio.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz