İlginç Gelenekleri Ve Renkli Kültürü İle Kolombiya

0
2299

Her ülkenin yemeği, dini inancı, yaşam biçimi, kültürü ve yöresel kıyafeti farklılık gösterir. Ülkelerin kültürlerini yansıtan gelenekler o ülkenin temelleri ve yaşam şeklini oturtur. İşte ilginç geleneklere sahip ülkelerden biri Kolombiya.

1. Dans

Kolombiya dans severler için tam bir cennet. Salsa, Merengue, Reggaeton, Vallenato gibi pek çok Latin ezgisi ile sokaklarda, evlerin önlerinde, gece kulüplerinde, dans okullarında çılgınca dans eden insanlar görebilirsiniz.

2. Gerdek Şahitliği

KOLOMBİYA Cali ve yöresinde, evlenen bir genç kızın bakire olup olmadığına, gerdek odasına giren damadın annesi, ilk cinsel ilişkiyi seyrederek tanıklık eder.

3. Samimiyet

Kolombiya halkının sıcaklığına çok şaşıracaksınız. Afrika, İspanya gibi pek çok farklı etnik kökene sahip kişiyle tanışmış olacaksınız. Hemen sizi içine alan bir samimiyetle karşılaşacağınızdan şüpheniz olmasın.

4. İlginç Tatlar

Kolombiya’da dünyanın birçok yerinde bulamayacağınız kadar farklı lezzetler tadabilirsiniz. Geleneksel Kolombiya mutfağı bölgelerine göre çok farklılık gösteriyor. Bir bölgede kavrulmuş karıncalar yoğun bir şekilde tüketilirken, diğer bölgelerde rastlanmıyor. Karınca yeme geleneği eski çağlara kadar uzanıyor. Karıncaların ” Afrodizyak ” olduğunu ve düğün hediyesi olarak verildiğine inanıyorlar. Kıyı bölgelerde Hindistan cevizi sütü ile yapılmış sos ile hazırlanan balık, ıstakoz ve deniz ürünleri de nefistir. En ünlü yemekleri ise Bandeja Paisa ve Ajiaco. Tabi egzotik meyvelerini de es geçmeyin.

5. Kahve

Dünyada büyüyen kahve pazarlarından biri de Kolombiya… Buraya adım atmışken, nefis kahve kokularını takip etmeyi unutmayın.

6. Gece hayatı

Kolombiya deyince abartılı ve renkli gece hayatı da akla geliyor. Özellikle Bogota’daki gece kulüplerini, restoran ve barlarını çok seveceğinize eminiz. Kolombiya halkı hem eğlenmeyi hem dans etmeyi hem de şarkı söylemeyi çok seviyor. Salsa kulüplerinden çıkmak istemeyeceğiniz kesin!

7. Renkli festivaller

Photo libre de droit de Carnaval De Barranquilla En Colombie ...

Dünyanın en renkli festivallerinin de adresi yine Kolombiya. Rio Karnavalı’ndan sonra en renkli karnaval sayılan Carnaval de Barranquilla, Barranquilla şehrinde birbirinden farklı tüm insanları bir araya topluyor. Gösterişli geçit törenleri, ilginç kostümler ve tabi ki salsa…

8. Doğa

Aradığınız şey adrenalin ise hepsi Kolombiya’da fazlasıyla var. Nefis denizlerinde tüple dalış yapabilir, yemyeşil doğası üzerinde yamaç paraşütü deneyebilirsiniz. Bakir ormanlarında trekking, yapması çok keyifli. Bisiklet ve binicilik de yine bölgeye en yakışan aktivitelerden. Ayrıca bir araba ya da motor kiralayıp, Kolombiya’nın el değmemiş topraklarına direksiyon kırmanın keyfini de çıkarabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz