İki Türk’ün Yıllar Evvel Maradona İle Kesişen Yollarının Garip Hikayesi

0
918

Hem oynadığı futbol hem de çalkantılı yaşamıyla tanınan Maradona’nın hayatını kaybetmesi büyük yankı uyandırdı. İnsanlar bu büyük futbolcunun yasını tutarken onun hakkında çeşitli hikayeler de anlatılmaya başlandı. Bu hikayelerden biri de dünyaca ünlü yıldızın iki Türk’le olan tanışma hikayesi. “Atakan Sedefoğlu” isimli birinin Facebook üzerinden anlattığı olaylar, bir yandan güldürürken diğer yandan da Maradona’nın hayatının uyuşturucu yüzünden ne hale geldiğini gözler önüne seriyor. İşte, Maradona’nın iki Türk’le olan o acayip hikayesi.

1.

Diyerek başlayan hikaye, “Beyler anlattıklarım gerçek, dalga geçen olursa fena bozarım, moralim aşırı bozuk haberiniz olsun.” şeklinde devam ediyor. İşte hikayenin devamı:

Zamanında dedem ve arkadaşı Erzincan’dan kalkıp bir tanıdık vasıtasıyla İtalya’da çalışmak için yola koyuluyorlar kaçak yollarla varıyorlar Torino’ya oradan da Napoli şehrine… Dedem ve arkadaşı (Behçet) yıllarca Napoli sokaklarında hamallık yapıyorlar, yeri geliyor para ile adam dövüyorlar. Her neyse yıllarca orada bulundukları için artık şehrin içini dışını biliyorlar. Napoli maçları büyük gelir kapısı olduğundan dedem ve Behçet amca atkı, bere, forma bazen de köfte ekmek satıyorlarmış.

2.

Stadın çevresinde yıllarca Napoli’nin ekmeğini yiyen bizimkiler gel zaman git zaman Napoli takımının hayranı oluyorlar. 1988 senesi taraftar gruplarının içine giren dedemler Maradona’yı canlı izleme fırsatı buluyorlar. Tabi izledikçe hayran kalıyorlar. Asıl mevzuya gelelim, 1990 senesinin kış ayının birinde Napoli-Milan maçı varmış.

3.

(Dedem bu anıyı anlatırken hep burada çok heyecanlanırdı) Bizimkiler köfteleri hazırlamışlar, stat etrafında seyyar köfte tezgahı açmışlar neyse maç 1-1 bitmiş Maradona 1 tane sallamış. Herkes dağılmış bizimkiler maç sonrası hasılatı toplamışlar derken o da ne, Maradona bizimkilerin yanına gözleri kıpkırmızı eli ayağı titrek bir şekilde yaklaşmış, bu arada bilirsiniz Maradona her gün uyuyamazmış, o gün de maçtan sonra takımla kavga edip stadı terk etmiş.

4.

5.

‘Hey amigo soy malı, necesito los bienes’ (kötüyüm, gibi bir şey) bizimkiler tabi el pençe divan, dedem hemen Behçet amcayı yollamış, o ara kalan köftelerden bir yarım yapmış, Maradona’yı oturtmuş tabureye, neyse gelmiş dedem gazete kağıdını üzerine sermiş, valla bundan sonrasını öyle bir anlatıyor ki Maradona (Söylediğine göre iptal edilen golü için hakeme sövüyormuş), yaptıkları bu iyilikten sonra Napoli’deki evine misafirliğe çağırmış bizimkileri, koskoca Maradona belki inanmayacaksınız ama fotoğrafları bile mevcut bulabildiğimi göstereceğim.

6.

Evinde sohbet muhabbet derken, gelin benim yanımda çalışın diyor Maradona, bizimkiler de biz kaçağız nasıl çalışalım yanında diyorlar o da kaçak işleri sevdiğinden dolayı daha iyi olur benim için, sigortanızı vermem gibisinden espri yapıp gülüyor. Neyse dedemler kaçak olarak Maradona’nın ayak işlerini yapmaya başlıyorlar. Ayrıca yanında barınıyorlar, villasında bahçede oradan oraya koşturuyorlar.

7.

Fakat o ara Maradona kriz geçiriyor, sürekli uyuşturucu krizine giriyor, dedemler her anlattığında hüzünlenip ağlarlar. Napoli ile sıkıntı yaşayan Maradona ülkede hain ilan edilmek üzereydi. Vergi kaçıran ve sürekli gece hayatıyla gündem olan Maradona’nın devlet malların el koymak üzereydi. Bu durumun farkında olan Maradona, dedem ile Behçet amcaya 100-150 gram ağırlığında bir elmas verip, ‘bunu alın ve ülkenize dönün ama kimseye bahsetmeyin üçümüz de yanarız’ diyor. (O zamanlar kaçakçılık yaptığı iddia ediliyordu. ‘Ben de gideceğim’ diyor dedemlere ve o sene zaten Sevilla’ya transfer olmuştu.

8.

Allah gani gani rahmet eylesin, dedemler gelince o elması bozdurup o zamanın parasıyla 1 milyon Türk lirasını yarı yarıya bölüp hayatlarını yaşıyorlar. Şu an durumumuz Allah’a şükür çok iyi, hepsi Maradona sayesinde, dedem 97 senesinde benim ismimi Maradona koymak için nüfus memuruna yalvarıyor. Fakat Türkçe isim olmadığından koymuyorlar. Kendisi rahmetli oldu, bana hep Maradona diye seslenirdi. Ekteki fotoğrafta dedem Maradona’nın idmanı sırasında krize girmesin diye araçla taşıyor. ​

9. Facebook ve Instagram hesaplarında hikaye mevcut

Facebook’taki “AOG Yedek Kulübesi” isimli grupta paylaşılan bu olaya, AOG’nin Instagram hesabı üzerinden de erişilebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz