İki haftada bir deri değiştiriyor!

0
1980

Model Jeyza Gary, derisinin iki haftada bir dökülmesine neden olan nadir görülen kalıtsal bir duruma sahip. Gary, çevresinin de desteği ile bunu bir fırsata çevirdi ve şimdi tanınan bir model.

“İktiyozis hastalığı denilen bir cilt hastalığıyla doğdum. Hastalık, 100 binde 1 görülüyor. Doğduğumda yüzüm ve cildim çok dar ve parlaktı. Doktorlar ilk başta sorunun ne olduğunu anlayamadılar; bu yüzden bir hafta boyunca hastanede kaldım. Birkaç aylıkken anneannem beni Duke Üniversitesi’nde bir aile doktoruna götürdü ve nihayet tanı koyan birine denk gelmiştim.”

“Henüz küçük yaştayken diğerlerinden farklı olduğumu fark ettim. Annem ile dışarı çıktığımızda insanlar sürekli bana bakardı. Bu durumun annemi rahatsız ettiğini hatırlıyorum; insanların hakkımızda hiçbir şey bilmeden bize dik dik bakmasının hoş bir hareket olmadığını söylüyordu.

Okulun ilk günü annem, çocukları ve öğretmenleri cildim hakkında bilgilendirmek için benimle birlikte geldi. Sınıfın önünde durmamı istediler ve sonra, ‘Bu benim kızım Jeyza ve bir cilt rahatsızlığı var. Kaçınız kertenkele veya yılan gördünüz? Jeyza’nın derisi tam olarak onlarınkine benziyor…”

“Her 10 ila 12 günde bir yenileniyor. Bulaşıcı değil. Jeyza da tıpkı herkes gibi, sizler gibi’ dedi. Annem, kendimi nasıl savunacağımı bilmediğim zamanlardan beri benim en büyük savunucum. Onun sayesinde hiçbir zaman ayrımcılığa uğradığımı hissetmedim. Derimi bir sanat olarak görüyorum. Aynı anda iki farklı kahverengi tonunu derimde taşımaktan gurur duyuyorum.”

Lisedeyken derisini saklamak için sürekli makyaj yaptığını belirten Leyza, cildini sevmeye başladığında bunu bir hayli gereksiz bulduğunu ifade ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz