II. Dünya Savaşı’nı konu alan en iyi 10 film

0
1120

10 İnce Kırmızı Hat (The Thin Red Line)

Terrence Malick, 1998

Terrence Malick, 20 yıllık aranın ardından, James Jones’un otobiyografik romanının bu çarpıcı uyarlamasıyla yönetmenliğe döndü. İnce Kırmızı Hat, Guadalcanal Savaşı’ndaki bir Amerikan birliğine odaklanıyor. Film, güçlü sinematografisiyle savaşın cennet gibi bir manzarayı nasıl cehenneme çevirdiğini resmediyor

9 Kwai Köprüsü (The Bridge on the River Kwai)

David Lean, 1957

Bu ünlü savaş epiği, Japon işgali altındaki Burma’da geçiyor. Alec Guinness, esirlerle bir köprü inşa etmeyi takıntı haline getirmiş Albay Nicholson’u canlandırıyor. Albay Nicholson’un mantığı şu: Eğer esirler yapabilecekleri en iyi köprüyü inşa edebilirlerse bu morallerini düzeltecek ve İngiliz askerlerinin Japonlar’dan daha üstün olduğunu gösterecek. Ancak albay, bunun düşmana yardım etmek anlamına geldiğini göz ardı ediyor. Film 7 dalda Oscar kazandı.

8 Roma, Açık Şehir (Rome, Open City)

Roberto Rossellini, 1945

Unutulmaz görüntüleri ve Anna Magnani’nin muazzam oyunculuk performansıyla film, bir İtalyan yeni gerçekçilik klasiği. Açık Şehir, Nazi işgali altındaki Roma’da başlayan İtalyan direnişinin sert bir ifadesi.

7 Denizaltı (Das Boot)

Wolfgang Petersen, 1981

Atlantik Savaşı’nda bir Alman denizatı mürettebatını anlatan film, çok gerçekçi bir ustalık eseri. Heyecan verici otantik savaş sahneleri kadar mürettebat arasındaki gerginlik ve endişeyi de yansıtıyor. Denizaltı, su altındaki savaşın klastrofobik dehşetini yaşayan denizcilerin ve buna tanık olan seyircinin Nazi yönetimine karşı hıncını vurgularken güçlü bir savaş karşıtı mesaj veriyor.

6 Ateşböceklerinin Mezarı (Grave of the Fireflies)

Isao Takahata, 1988

Savaşın ölümcül günlerinde hayatta kalmaya çalışan iki yetim Japon kardeşi konu alan bir Studio Ghibli animesi… Akiyuki Nosaka’nın öyküsünden uyarlanan anime, Nosaka’nın bombaların gölgesindeki Kobe şehrinde yaşadıklarına dayanıyor.

5 Dunkirk

Christopher Nolan, 2017

Nolan’ın Dunkirk tahliyesini anlattığı filmi, çıktığı gibi büyük savaş filmleri arasında kendine yer buldu. Görüp görebileceğiniz en sürükleyici filmlerden biri olan Dunkirk, üç ayrı hikaye içeriyor: Sahildeki askerler, gökyüzündeki avcı uçakları ve canlarını tehlikeye atarak kanalı tekneleriyle geçen siviller.

4 Er Ryan’ı Kurtarmak (Saving Private Ryan)

Steven Spielberg, 1998

Er Ryan’ı Kurtarmak’a kadar hiçbir Hollywood filmi savaşın yarattığı kıyımı böyle açık gösterememişti. Filmin şok edici ve gerçekçi açılış sekansı, Normandiya Çıkarması’nın Omaha Plajı kısmında geçiyor. Daha sonra Tom Hanks’in birliği üç oğlunu kaybeden annenin kalan tek oğluna kavuşabilmesi için düşman hattının ardına yürürken Spielberg şu soruyu soruyor: Savaş cehenneminde nasıl zarafet bulabilirsiniz?

3 Gel ve Gör (Come and See)

Elem Klimov, 1985

Bu Rus başyapıtı, filmin birçok olaya tanık olmuş yazarı Ales Adamovich’in yaşadıklarına dayanıyor. Böylece 14 yaşındaki Belaruslu bir çocuğun Nazi barbarlığının yaşattığı travmayla bir direnişçiye dönüşmesine tanık oluyoruz.

2 Kazablanka (Casablanca)

Michael Curtiz, 1942

Filmdeki olaylar çoğunlukla gece kulübünde geçse de, Kazablanka savaşın etkisini göstermesi ve Nazi karakterleriyle klasik bir savaş filmi. Yıldızları, senaryosu, yönetmeni ve müzikleriyle dört dörtlük olan film; Hollywood’un en iyi, en sevilen ve en efsanevi yapımlarından biri.

1 Schindler’in Listesi (Schindler’s List)

Steven Spielberg, 1993

Spielberg’in bu başyapıtı, muhtemelen gelmiş geçmiş en hüzünlü savaş filmi. Krakow’da ucuz Yahudi emeğini kullanarak geçimini sağlamaya çalışan Oskar Schindler’in gerçek hikayesine dayanıyor. Schindler, Holokost’un dehşetine tanık oldukça motivasyonu değişiyor ve çalışanlarını toplama kamplarından kurtarmak için Nazi liderlerine rüşvet veriyor. Schindler, bu şekilde bin 100’den fazla hayat kurtarıyor. 7 dalda Oscar ödülü bulunan Schindler’in Listesi, ilham aldığı Thomas Keneally’nin romanının hakkını veriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz