İç Çamaşırından Çantaya: Öldürttüğü Kişilerin Derisinden Eşyalar Yapan Ilse Koch

0
685

Tarihte Nazi Almanyası Dönemi bir çok korkunç suçla anılıyor. Toplu katliamlardan mahkumların üstünde yapılan acımasız deneylere birçok dehşete tanıklık yapmış bir dönemden söz ediyoruz. Ilse Koch da bu dönemin Korkunç suçlara imza atmış kişilerinin başlarında geliyor.

1.

Ilse Koch, Nazi Almanyasının en korkunç figürlerinden biri olarak biliniyor. Buchenwald Toplama Kampı’nda eşiyle birlikte görev yapan Ilse’nin işlediği iddia edilen suçlar ise oldukça ürkütücü.

2.

1906 yılında doğan Ilse Koch, siyasi suçlu hapishanelerinin komutanı Karl Otto Koch’un eşiydi. Çift 1937 yılında evlendi.

3.

Evlendikleri sırada Ilse Koch Sachsenhausen Toplama Kampında gardiyan ve sekreter olarak çalıştı. Kocası, Buchenwald kampının komutanlığına getirilince ailece oraya taşındılar. Buchenwald toplama kampında 20 bin kişi bulunuyordu.

4.

Ilse Koch’un tarihin sayfalarına kendini acımasızlığıyla yazdırması da Buchenwald Toplama Kampı’nda oldu. Ilse, burada mahkumlara karşı sadist tutumuyla biliniyordu. Koch, dövmeli vücutlara düşkündü. Ilse Koch öldürttüğü esirlerin derilerindeki dövmeleri kesip (bazen de derileri kendisi süsleyip) çanta, eldiven, gece lambası, hatta işlemeli iç çamaşırı yapıyordu. Ilse, kızıl saçlı ve geniş yapılı bir kadındı. Kampta adeta kendi hükümdarlığını ilan etti, pek çok kişiye işkence yaptı. Mahkumları kırbaçladı, onunla seks yapmaya zorladı. Ancak en korkunç olansa onun öldürttüğü kişilerin derileriyle eşyaları kaplamasıydı. Abajurlar, kitaplar, eldivenler, hatta iç çamaşırları…

5.

“Buchenwald Cadısı” olarak anılan Koch’un uygulamaları insanlık dışıydı. 1941 yılında eşi Karl Otto Koch Majdanek toplama kampının komutanı oldu.

6.

1943 yılına gelindiğinde ise çift, Gestapo tarafından SS fonlarından para çalmak ve bunu gizlemek için bazı SS üyelerini öldürmek ile suçlandı. Nisan 1945’te Karl Koch, idam edildi. Ilse aklandı ancak Haziran 1945’te ABD askerleri tarafından tutuklandı. 1947 yılında ise Buchenwald’da olanlardan dolayı ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 1948’de cezası hamile olduğu için 4 yıla indirgendi. Söylentiye göre Ilse Koch cezasının hafifletilmesi amacıyla hapishane bekçilerinden biriyle ilişkiye girip hamile kaldı.

7.

2 yıl sonra serbest kalan Ilse Koch, o döneme dair yeni kanıtların çıkmasıyla 50 bin cinayetten sorumlu olduğu gerekçesi ile ömür boyu hapis cezası aldı. Bavyera Eyalet Mahkemesi’nde cinayet ve mahkûmlara kötü muamele ve de Alman hükûmeti tarafından 135 kişiyi öldürmeye teşvik etme suçundan tekrar tutuklanan Koch; 15 Ocak 1951’de yayınlanan kararda cinayet ve ciddi fiziksel istismara teşvik suçundan müebbet hapis cezası aldı. Mahkemeye katılan tanıklar Ilse’nin sık sık dövmeleri olan mahkumları bulmak için kampta atla gezdiğini, mahkumların yakılmadan önce derisinin yüzüldüğünü söylediler. Ilse ise o derilerle kendine eşyalar yapıyordu. Bazı tanıklar bu eşyaların üretim sürecine dahil olduklarını belirtti. Bu eşyalardan bazıları mahkemede delil olarak kullanıldı. Mahkeme boyunca 50’si savunma lehine olmak üzere 250 tanık dinlendi.

8.

Hapishane yaşamında zorlanan Ilse Koch, beklediği af çıkmayınca 1 Eylül 1967’de hücresinde demir parmaklığa bağladığı çarşaf ile kendini asarak intihar etti.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz