Hristiyanlığın Büyük İsiminin Mezarı Sivasta Bulundu.

0
638

Hristiyanlık tarihinin önemli isimlerinden birisi olan Aziz Vlas’ın Sivas’ta Kaleardı Mahallesi’nde bulunan mezarının inanç turizmine kazandırılması için çalışma başlatmıştı.

Çalışmalar kapsamında anıt mezarın bulunduğu bölgede Aziz Vlas’a ait mezarın tespiti için ekipler çalışma başlattı.

YER TESPİTİ İÇİN KAZI ÇALIŞMALARI YAPILIYOR

Kaleardı Mahallesi Muhtarı Ayhan Elbay, mezarın yerinin tespiti için kazı çalışmalarının başladığını belirterek, şunları söyledi:

‘ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ BURADA OLDUĞUNU SÖYLÜYORLAR’

“Doğma büyüme bu mahallede yaşıyorum. Üç dönemdir muhtarlık yapıyorum, çocukluğumuzdan beri Aziz Vlas’ın mezarının burada olduğunu söylüyorlar

Aziz Vlas’ın da ilk Müslüman, Hristiyanlardan olduğunu söylüyorlar. Bizim bildiğimiz bu. İnşallah mezar ortaya çıkar, tarihçesi açıklanır.“

“Bizde detaylı bilgiye sahip oluruz. Şuan da mezarı bulmaya çalışıyorlar. Neler yaptığını, neler yaptığını bizde merak ediyoruz.”

Sbasteli Vlas (Aziz Vlas), MS 280 ile 283 yılları arasında Sivas’ta doğduğu tahmin edilen ve Sivas piskoposu iken inançlarından vazgeçmediği için 316 yılında Romalılar tarafından işkence yapılarak öldürülmüştü.

Aziz Vlas’ın bir çoğu Fransa’da olmak üzere bin 200’e yakın kilisede ismi yaşatılıyor. 

Sivas’ın derin ve tarihi bir kimliğinin olduğunu belirten Vali Ayhan, bu kimliğiyle de gurur duyduğunu söyledi. Sivas’ın geçmişini gün yüzüne çıkartmanın ve geleceğe aktarmanın görevleri olduğunu anlatan Vali Ayhan, “Sivas’ın uluslararası turizmde de önemli yer tutacağına inanmaktayım. Ama bunu tamamen bilimsellik ve gerçeklik üzerine kurmaktayız. Sivas’ta bu değeri, bu şahsiyeti, Aziz Vlas’ı gün yüzüne çıkartacağız ve dünyaya sunacağız.” dedi.

Kaynak: http://sivas.gov.tr/aziz-vlasin-mezari-inanc-turizmine-kazandiriliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz