Hong Kong’da Bir Hastanın İkinci Kez Covid-19’a Yakalandığı Kanıtlandı

0
356

Koronavirüsle ilgili en çok merak edilenlerin başında, enfekte olan bir insanın ikince kez hastalığa yakalanıp yakalanmayacağıydı. Bu sorunun cevabı Hong Kong’lu bilim insanlarından geldi.

1.

Hong Konglu bilim insanları yayınladıkları bir araştırmada, SARS-CoV-2 virüsüne yakalan bir hastanın dört buçuk ay sonra ikinci kez enfekte olduğunu kanıtladı.

Hong Kong Üniversitesinde görevli araştırma ekibinin kayıtlara geçirdiği vakanın, 33 yaşında bilişim uzmanı bir erkek olduğu belirtildi.

Uzman ekibi, “genetik dizilimin, hastaya nisan ve ağustos aylarında buluşan virüs türlerinin açıkça farklı olduğunu gösterdiğini” açıkladı.

Bilim insanları, “Birçokları iyileşen Covid-19 hastalarının, enfeksiyona karşı bağışıklığı olduğuna inanıyor ancak bazı hastaların birkaç ay sonra antikor seviyesinin azaldığının kanıtı mevcut. Bulgularımız, SARS-CoV-2’nin, hastalar doğal enfeksiyon yoluyla bağışıklık kazanmış olsa bile soğuk algınlığıyla ilişkili diğer yaygın insan koronavirüslerinde olduğu gibi küresel insan nüfusunda sürüp gidebileceğini ortaya koyuyor ” ifadesini kullandı.

Covid-19 aşıları gereksiz mi olacak?

Araştırmanın yazarlarından biri Dr. Kai-Wang, “Bu yeni bulgu geliştirilen aşıların gereksiz olacağı anlamına gelmiyor. Aşılama ile kazanılan bağışıklık, doğal enfeksiyondan farklı olabilir” dedi.

Uzmanlar, Covid-19’a yakalanıp iyileşenlerin maske takmayı ve sosyal mesafe kurallarına uymayı sürdürmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz