Hintli Kadınların Altın Tutkusu

0
4894

Altının uluslararası piyasalardaki değer artışı sona erecek gibi durmuyor. Altın fiyatları şu anda yeni bir rekor seviyesine ulaşmış durumda. Sarı renkli bu değerli maden, pek çok ülkede zor zamanlarda işe yarayan bir güvence olarak kabul ediliyor. Özellikle de Hindistan’da…

1.

Eski Delhi’nin dar sokaklarından birinde yer alan yüzlerce yıllık eski bir kuyumcu Krishna Mallick, onlarca yıllık tecrübesi sayesinde altının Hindular için ne anlama geldiğini biliyor.

2.

Mallick, “Öncelikle, dış görünüş ve modayla ilgili. Ancak altın özellikle güvence anlamına geliyor. Altını her zaman paraya çevirebilirsiniz. Hindular, yatırım fonları ya da benzer şeylere güven duymuyor. Sadece altına güveniyorlar”.

3. Altının kadınlar için önemi

Hintli bir kadın bakın ne diyor;”Biz Hindular altına değer veriyoruz çünkü zor zamanlarda tekrar satabilirsiniz. Özellikle bir kadın olarak, altına sahip olunca elinizde gerçek, somut bir şey olduğu hissine kapılıyorsunuz.“

4.

Hindu kadınlar altına gerçekten de değer veriyor. Ancak sadece takı olarak değil. Gerçi bol miktarda altın takı özellikle kırsal bölgelerde zenginliği sembolize ediyor. Ancak önemli olan altının nereden geldiği.

5.

Eğer kadın altını, evlenirken beraberinde getirmişse, boşanma halinde de altın kadına ait oluyor. Kuyumcu Mallick, bunu “kadın altını” olarak tanımlıyor. Hinduların “Strid-Han“ olarak tanımladıkları bu altınlar yasayla da güvence altına alınmış durumda. Çoğu evli kadın para kazanmıyor.

6.

Bu, Hindu babalar için kızlarını altınla donatmaları adına yeterli bir sebep.

7.

Kuyumcuda altının önemi sorulan bir anne bakın ne diyor? “Yaklaşık 800 euroluk altın alıyorum. Bunları evlendiğinde kızım alacak. Ailemde tüm kadınlar en az 40 gram altına sahip olmalı”

8. Dünya altınlarının yarısı Hindistan’da

Altın, Hindistan’ın petrolden sonra en fazla ithal ettiği hammadde.

9. Yeni eğilimler

Ancak günümüzde modern Hindistan’da bazı değişiklikler de göze çarpıyor. Ülkedeki altın satın alma ve altına sahip olma geleneği eskisi kadar güçlü değil. 

10.

Aileler altın yerine daha ziyade kızlarının eğitimine yatırım yapmayı tercih ediyor. Yatırımcılar da gayrimenkul ve yatırım fonlarına yöneliyor. Ancak yine de herkes altın sahibi de olmak istiyor. Eğer yaklaşık 1 milyar 200 milyon Hindu’nun çoğu tekrar altın almaya başlarsa, ileride fiyatların daha da artacağı düşünülüyor.

Kaynak: dw.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz