HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
767

HES Kodu Nasıl Alınır? HES Kodu Hakkında Bilinmesi Gerekenler! Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarında güvenli bir şekilde uçmanız için Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının önlemleri sonucunda seyahat edeceklerin zorunlu olarak kullanması gereken bir uygulamadır. Peki HES kodu nasıl alınır? İşte cevabı;

1. Hes Kodu Nasıl Alınır? Hes Kodu Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bazı kurallara göre, tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda yer alacak yolcuların sağlıklı bir şekilde yolculuk yapması için HES Koduile kontrol edilmesi gerekmektedir. Uçuşa 24 saat kala tüm yolcuların ülkemizde meydana gelen virüsü taşıyıp taşımadığı HES kodu üzerinden sorgulanacaktır. Hayat Eve Sığar başlığı altında geliştirilen bu uygulama App Store veya Google Play Store üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmektedir. Peki HES kodu nasıl alınır?

1. Uygulama üzerinden HES kodunun nasıl alınır

2.

App Store veya Google Store’da bulunan Hayat Eve Sığar(HES) uygulamasını indirerek HES Kodu alabilirsiniz. Bunun için; 1. İlk olarak yapmanız gereken Google Play Store veya App Store üzerinden “HES” yani “Hayat Eve Sığar” adlı uygulamayı indirmek olmalıdır.

3.

Uygulamayı indirip açtıktan sonra “HES Kodu İşlemleri” bölümüne girin.

4.

Ardından gelen ekranda “Yeni Kod Ekle” butonuna tıklayın.

5.

HES uygulamasında kodun ne kadar süreceği, paylaşılması veya silinmesi gibi özellikler vatandaşın kontrolüne bırakılmıştır. Aşağıdaki fotoğrafta 1 numaralı kısımdan kodun süresini seçebilirsiniz. 2 numaralı kısımdan oluşturduğunuz koda isim verebilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra 3 numaralı kısımdan “Devam” butonuna tıklayarak kodunuzu oluşturabilirsiniz.

Kaynak: 1

Etiketler: HES Kodu Nasıl Alınır, e devlet hes kodu nasıl alınır, e devlet hes kodu, hes kodu nasıl alınır sms, hes kodu nedir nasıl alınır, hes kodu alma

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz