Her Yıl 3 Milyon İnsanı Öldürüyor! Dünyanın En Tehlikeli 10 Hayvanı

0
1007

Bazı canlılar, özellikleri bakımından son derece tehlikeli olabiliyor. Öyle ki karşı karşıya kalmayı dahi düşünemediğimiz bu canlılar, tam bir ölüm makinesi. İşte dünyanın en tehlikeli 10 hayvanı…

10. Büyük Beyaz Köpekbalığı

Bütün dünyadaki ılıman sularda, dolayısı ile Türkiye’nin Akdeniz, Ege ve Marmara kıyılarında da bulunur. Bazı kaynaklarda, Karadeniz’de de bulunduğu belirtilir. Balina, yunus, diğer köpek balığı türleri, deniz kunduzları, foklar, penguenler, ton balığı en favori yiyeceklerindendir. Yılda en az 10 insanın ölümüne neden olur.

9. Kara Mamba

Son derece saldırgan ve zehirli bir yılan türü. Anavatanı Afrika olup, dünyanın ikinci en uzun zehirli yılanıdır. Erişkin kara mambaların ortalama boyu 2,5 metre civarındadır. En büyükleri ise 4,5 metre kadar olabilirler. Kara mambalar isimlerini zeytin yeşiline çalan vücut renklerinden değil, ağızlarının içindeki siyah renkten alırlar. Eğer bir insan parmaktan ısırıldıysa, zehir dört saatte öldürebilir, ama yüz ya da gövdeden alınan bir ısırık insanı 20 dakikada öldürebilir.

8. Balon Balıkları

Genellikle Akdeniz, Ege ve Marmara Denizi’nde, taşlı ve yosunlu alanlarda yaşamlarını sürdüren balon balıkları, su diplerinde yatarak, kafasının üst bölümünde yer alan gözleri ile küçük canlıları ya da diğer balıkları avlarlar.

7. Koni Salyangozu

Avustralya, Asya Pasifiği ve Endonezya’da yaşarlar. Gündüzleri suda kumda saklanırlar, geceleri ise avlanmak için suda gezinirler. Kancaları içinde 200 farklı bir zehir bulunduran iğne taşır. Boyu sadece bir el boyundadır. Bu etobur yumuşakça genelde balık yer. Bunların zehirleri bir insanı sadece 5-15 dakika arası bir zamanda öldürür.

6. Akrep / The Deathstalker

‘Ölüm Avcısı’ (The Deathstalker) olarak bilinen bu akrep türü Başta Kuzey Afrika ve Ortadoğu olmak üzere akrep ile ilgili ölümlerin yüzde 75’den sorumludur. Dünyanın en zehirli akreplerinden biridir. Türkiye’nin iki ölümcül akrep türünden biridir. Zehri diğer ölümcül tür olan kara akrep (Androctonus crassicauda) zehrinden iki kat daha kuvvetlidir.

5. Kutu Denizanası

Kutu denizanası, dünyanın en zehirli canlısıdır. Zehri bir insanı 90 dakika gibi kısa bir süre içinde öldürebilir. Dokungaçlarının boyu 3 metreyi bulmaktadır. Hint Pasifiği’nde yaşar.

4. Kutup Ayısı

Soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. Yaşamakta olan en büyük kara etoburudur. Bulunduğu ortamdaki en büyük katildir. Kutup ayısı hem karada hem denizde hem buzda hem de su içinde rahatlıkla avlanır.

3. Çeçe Sineği

İnsana uyku hastalığını bulaştıran çeçe sineği, Orta ve Batı Afrika’da özellikle de Zaire’de ırmak kenarlarında yaşar. Boyu 6-16 mm arasında değişen çeçe sineği, ev sineğinden biraz daha iri yapılı, seyrek ve sert tüylüdür. Rengi kahverenginin değişik tonlarında olur.

2. Afrika Aslanı

İnsanlar aslında av listesinde olmamasına karşın Afrika Aslanları’nın özellikle avlamak için insan aradıkları iddia ediliyor. 1898’de Kenya’da 9 ay içerisinde 28 demiryolu işçisinin aslanlar tarafından öldürülmesi bu iddianın en büyük dayanağıdır.

1. Sivrisinek

İşte dünyanın çok insan öldüren hayvanı. Sivrisinek. Sivrisinekler her yıl yaklaşık 700 milyon kişiye hastalık bulaştırdığı ve her yıl 2 ila 3 milyon insanın ölümüne neden oldukları tahmin ediliyor.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz