Hazırcevaplığı Ve Zekâsı İle Bernard Shaw’dan 12 Harika Söz

0
2054

George Bernard Shaw, İrlandalı yazar. Oyun yazarı olarak ünlenen yazar, altmıştan fazla oyuna imza atmıştır. Hem 1925’te Nobel Edebiyat Ödülü’nü hem de 1938’de Pygmalion ile Oscar’ı alarak, bu iki ödülü de alabilen ilk insan olmuştur.  Hazırcevaplığı Ve Zekâsı ilede dikkat çeken ünlü yazardan harika cümleler…

1.

Mantıklı bir insan kendini dünyaya uydurur. mantıksız bir insan ise, dünyayı kendine uydurma konusunda ısrar eder. dolayısıyla, tüm gelişmeler mantıksız insanlardan çıkar.

2.

Bernard Shaw ve soylu bir hanımefendi arasında geçen ilginç bir diyalog :– hanımefendi bin sterline benimle yatar mısınız?– önerinizi düşüneceğim.– pekiii bir sterline benimle yatar mısınız?– siz beni ne sanıyorsunuz???– madam, sizin ne olduğunuz zaten saptanmış durumda. iş pazarlığa kaldı.

3.

“Akıllı adam aklını kullanır, daha akıllı adam, başkalarının aklını da kullanır”

4.

“Ben sana bir elma versem, sen bana bir elma versen, bende bir elma, sende bir elma olur. Ben sana bir bilgi versem, sen bana bir bilgi versen, bende iki bilgi, sende iki bilgi olur.”

5.

“Yaptığınızı bir başka budalanın bunları sizden beklediğini düşündüğünüz için yapıyorsanız, onun sizden bunları beklemesi de sizin onun bunları beklediğini umduğunuzu sandığından ileri geliyorsa… herkes istemediği bir şeyi yapıyor demektir. O zaman ortaya budalaca bir durum çıkar”

6.

“Çok küçük yaşlarımdan beri okula gitmek için eğitimime ara vermek zorunda kalmışımdır.”

7.

“Dürüst insan her zaman gerçeği söyler, akıllı ise yalnız zamanında.”

8.

“Domuzla güreş tutma, her ikiniz de çamur içinde kalırsınız ve domuz bundan hoşlanır.”

9.

“İnsanın kendini berbat hissetmesi, mutlu olup olmadığına önem verecek kadar boş zamanı olmasından ileri gelir.”

10.

“kötülük nedir bilmemek bir erdem değil, bir ahmaklıktır: Buna hayranlık duymak, saat kullanmadığınızı bilmeyen birini saatinizi çalmadı diye ödüllendirmeye benzer. erdem, kötülükle iyilik arasında seçim yapabilmek demektir ve bilgili olmadan seçim yapmak olanaksızdır.”

11.

“Hatalarla dolu bir hayat, bomboş geçirilmiş bir hayattan çok daha faydalı ve onurludur.”

12.

“Linç edilmememin tek nedeni, her sözümün alay sanılmasıdır. Tek kelimemi ciddiye alsalardı, toplumsal düzen çoktan sarsılırdı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz