Hazine ve Maliye Bakanı Olarak Atanan Lütfi Elvan Kimdir?

0
582

10 Temmuz 2018 tarihinden beri Hazine ve Maliye Bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak 8 Kasım akşamında Instagram hesabı üzerinden istifa ettiğini duyurmuştu. Albayrak’ın istifasının yaklaşık 35 saat sonrasında ise Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atama yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan oldu. Lütfi Elvan kimdir?

1.

Berat Albayrak’tan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfi Elvan atandı. Mersin milletvekili olan Lütfi Elvan, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olarak görev yapıyordu.

2.

Lütfi Elvan, 1962 yılında Karaman’ın Ermenek ilçesinde dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesinden mezun oldu. 1986 yılında ise İngiltere Leeds Üniversitesi’nde Maden ve Yöneylem Araştırması alanında yüksek lisans eğitimi aldı.

3.

Elvan, ikinci yüksek lisansını ise ABD’de Delaware Üniversitesi’nde ekonomi alanında yaptı ve 1995’de tamamladı. Çeşitli kamu kurumlarında uzmanlık, daire başkanlığı ve müsteşar yardımcılığı görevlerinde bulundu.

4.

Lütfi Elvan ayrıca, OECD Kırsal Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve AB Müzakere İzleme ve Yönlendirme Komitesi Üyesi olarak görev yaptı.

5.

Elvan’ın siyaset hayatı ise AKP’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı olarak başladı. 23. ve 24. dönemde Karaman, 25. dönemde Antalya ve 26. dönemde Mersin milletvekili seçildi. 23. dönemde Türkiye- AB Karma Parlamento Komisyonu Eş Başkanlığı ve Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Türkiye Temsilciliği görevlerinde bulundu.

6.

24. dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı oldu. 2014 yerel seçimlerinde Binali Yıldırım’ın İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’na aday gösterilmesi ile boşalan Ulaştırma Bakanlığı’na atandı.

7.

Elvan ayrıca, 64. hükümette başbakan yardımcısı ve 65. hükümette Kalkınma Bakanı olarak görev aldı. 7 Haziran 2015 seçimlerinden sonra ise Ahmet Davutoğlu’nun başkanlığında kurulan seçim hükümetinde yatırımlardan sorumlu başbakan yardımcılığı görevini üstlendi. Elvan, Ahmet Davutoğlu’nun istifasının ardından Binali Yıldırım’ın başbakanlığında kurulan 65. hükümette Kalkınma Bakanlığı görevi üstlendi. Aynı kabinede bugün TCMB başkanı olan Naci Ağbal ile birlikte çalıştı. Ağbal o dönem kabinede Maliye Bakanı olarak görev alıyordu. Lütfi Elvan dün akşam itibarıyla ise Hazine ve Maliye Bakanı olarak atandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz