Harem Kapılarının Arkasında: Arap Eşlerin Gerçek Yaşamları Nasıldır?

0
4797

Çok eşlilik ve haremler, eğitim eksikliği ve yasal hak eksikliği, ışıltılı elmaslar ve türbanlar… Arap eşlerinin yaşamları yabancıların gözünde o kadar çok basmakalıp, gerçeği efsanelerden ayırt etmenin zorlaştığını gösteriyor.

1. Eğitim ve iş

Bir kadın eğitim almak isterse yasak değildir. Hatta çoğu kız okumak için yurtdışına bile gidiyor. Ev işleri, bir kadının omuzundadır. Ancak zengin ülkelerde bu görev, hizmetçiler tarafından yerine getirilir ve bir kadının asıl görevi bebek doğurmak ve onları büyütmektir.
Kariyer var. BAE’de yöneticilerin% 2’si kadın, idari görevlerin% 20’si kadınlar tarafından işgal edilmiş ve ülkenin işgücünün% 35’i kadın. Buradaki engel, yalnızca birçok Arap ülkesinde bir kadının kocasının veya vasisinin izni olmadan işe gidemeyeceği gerçeği olabilir.

2. Evlilik düzenlemsi

Arap ülkelerindeki evliliklerin yarısı hala ebeveynlerin isteğine göre düzenleniyor. Ve çoğu insan, kimsenin kızın fikrini sormadığını düşünüyor. Aslında, gelecek gelin damattan hoşlanmıyorsa, teklifini reddedebilir.
Bir evlilik sözleşmesinin imzalanması zorunludur. Dünyanın geri kalanından farklı olarak, Arap ülkelerinde zorunlu bir kuraldır.

3. Düğün törenleri

Gelenekler farklı ülkelerde değişiklik gösterir, ancak bir Arap gelin ve damat düğünlerini ayrı ayrı kutlarlar.
“Erkek düğünü”, gelinin düğünü ile farklı bir günde kutlanabilir. Kural olarak, çok basittir: toplam 4 saatten fazla sürmeyen çay, kahve, akşam yemeği ve iletişim. Gelinlerin düğünleri, garsonlar ve sanatçılar ile büyük bir belediye binasında çok daha geniş çapta kutlanmaktadır.
“Kadınların düğünü” elmaslarda, tasarımcı ayakkabılarında ve akşam kıyafetlerinde gösteriş yapma fırsatıdır, çünkü genellikle bu güzellik hijabların (veya abayasların) ve perdelerin ardına gizlenir. Bu yüzden sadece kadınların böyle bir düğüne katılabilmelerinin nedeni budur. Burada erkekler kesinlikle yasaktır.

4. Polijini

Evliliklerin çoğu tek eşlidir. Her Arap erkeğinin birden fazla karısı olması mümkün değil. İslam, en fazla 4 eşe sahip olmalarına izin verir, ancak her birine bir ev sağlanmalı ve eşit miktarda armağan, dikkat, mücevher vb. verilmelidir. Birkaç eşe sahip olmak, şeyhlerin ve çok varlıklı insanların ayrıcalığıdır.
İlk evlilik en önemli olanıdır. Bir erkeğin kaç karısı olursa olsun, ilk “harika” evlilik kalır ve ilk eş “kıdemli” olur.
Bir erkek başka bir eş bulursa, diğer eşlerin onu kabul etmesi gerekir. İnsanlarının iradesini takip etmeli ve herhangi bir duygu göstermemelidirler. Kural olarak, bütün eşler farklı evlerde yaşar ve sık sık karşılaşmazlar.

5. Boşanma

Eski geleneğe göre, karısını boşamak isteyen bir adam “Ben seni boşuyorum” ifadesini 3 kez tekrarlayabilir. Bundan sonra, karısının hamile kalmamasını sağlamak için belirli bir süre evinde kalması gerekir. Bu bekleme süresi boyunca, kocası “Sizi geri alıyorum” diyerek karısını geri alabilir. Bu prosedürü 3 kez tekrarlamasına izin verilir. 3. boşanmadan sonra, tekrar evlenmesine izin verilmez.

6. Kadın hakları


Arap kadınlar, kendi isteklerine göre evlenme, boşanmaya başlama ve kendi mallarına sahip olma haklarına sahip olanlar arasındaydı. 7. yüzyılda, diğer ülkelerden gelen kadınların bu tür fırsatlara sahip olmadığı zamanlardaydı. İslami yasalar, bir erkek ile bir kadın arasındaki evliliği, yalnızca her iki tarafın da anlaşmasını gösterdiğinde geçerli kabul edilen bir sözleşme olarak görüyordu. Ayrıca, bu zamanda, bir kadının mülk edinme ve aileye getirdiği veya kazandığı varlıkları kullanma hakkı getirildi.

7. Kıyafet

Kadınlar bedenlerini gevşek kıyafetler altında saklamalıdır. Bu bol kıyafetler altında her şeyi giyebilirler: mini etek, kot pantolon ve şort. Birçok moda kızı, Arap güzelliklerinin kıyafetlerini kıskanıyor. Ama dışarı çıkarken, bir kadın kendini topuklulara gevşek bir elbiseyle örtmeli ve yüzünü perdenin arkasına gizlemelidir. Çünkü onun güzelliği sadece kocası için ve diğer insanlar bunu görmemeli.
Kuveyt, kadınların dışarıda Avrupa kıyafeti giydiği tek Arap ülkesi. Yine de mütevazı ve uygun olmalılar.
Kuveyt’ten farklı olarak eski geleneklerin hala devam ettiği Yemen ve Sudan gibi ülkeler var. Kadınlar onları baştan ayağa tamamen gizleyen siyah elbiseler giymelidir.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz