Hapşırma Şekliniz Kişiliğiniz Hakkında İpuçları Veriyor!

1
894

Kişiliğimizi yansıtan çok farklı özellikler var. Hapşırma şeklimiz de bunlardan biri. Hapşırma söz konusu olduğunda kültürümüzde yer alan bazı sosyal kurallar var. Örneğin Çin’de sesli bir şekilde burnunuzu silebilirsiniz, ancak İngiltere’de ya da ülkemiz gibi bazı ülkelerde bu hoş karşılanmaz. Yapılan bir araştırma ise hapşırma söz konusu olduğunda insanların kendi kurallarına sahip olduklarını ve hapşırma şeklinin kişilikle ilgili birçok şeyi açığa çıkarabileceğini gösterdi.

ABD’de yapılan bir araştırma hapşırma şeklimizin karakterimizi yansıttığını ortaya koydu. Chicago’lu nörolog Dr. Alan Hirsch konuyla ilgili şunları söyledi;

“Hapşırıklar da kahkahalar gibi. Çok farklı çeşitleri var ve insanın karakteriyle ilgili bize çok şey söylüyor.”

Bilim insanları hapşırmanın fiziksel bir refleks olduğunu ve kontrol edilemeyeceğini ancak ‘nasıl’ hapşıracağımızı kendimizin belirleyebileceğini söylüyor. Peki siz nasıl hapşırıyorsunuz? İşte hapşırma şekillerine göre karakter analizleri;

Araştırmada yüksek sesle hapşıran kişiler daha dışa dönük, kısık sesle hapşıran kişiler ise daha utangaç olarak tanımlanıyor.

1. Yüksek sesle hapşıran kişiler dışa dönük

Araştırmada yüksek sesle hapşıran kişiler genellikle dışa dönük, heyecanlı olarak tanımlanıyor. Bu insanlar hapşırmayı çok keyifli buluyor. Genellikle pozitif bir ruh haline sahip oluyorlar ve ve hemen hemen her durumda hapşırmaya aldırmıyorlar. Bu insanlar aynı zamanda iddialı ve kendinden eminler. Öte yandan sosyal ilişkilerinde de kendilerini rahat hissediyorlar.

2. Kedi gibi tiz bir ses çıkararak hapşıran kişiler utangaç

Bu kişiler ise hapşırırken utangaçlar. Genellikle kısık sesli hapşırmaya özen gösteriyorlar ve ağızlarını da elleriyle kapatıyorlar. Gürültüyü minimumda tutmaya çalışan bu kişiler, içe dönük olarak tanımlanıyor. Bu insanlar genellikle sosyal muhakemeye de daha duyarlıdır. Empati düzeyleri gelişmiştir ve olaylara daha duygusal açıdan bakarlar.

3. Bilinçli şekilde hapşıranlar sosyal açıdan güvensiz

Bu alışkanlık isteğe bağlı. Bu tip insanlar hapşırmayı bırakmak yerine bilerek bir şeyleri koklayarak daha fazla hapşırırlar. Bu ise çevreleri tarafından rahatsız edici bulunabilir. Burunları sürekli kırmızıdır ve özgüvenleri düşüktür. Sosyal çevrelerinde pek fazla kabul görmezler.

4. Seri hapşıranlar sosyal açıdan çoşkulu

Bu tür hapşırıcılar bunu tekrar tekrar ve çok coşkulu bir şekilde yaparlar. Fiziksel olarak kendilerini istemsizce zorlarlar. Sosyal açıdan ise son derece aktiftirler. Üst üste hapşırmaları ise genellikle sağlık sorunlarıyla ilişkilendirilmez.

5. Titiz hapşırıcılar kontrol takıntısı olan kişilerdir

Hapşırdıktan sonra her yeri temizleyen ve her hapşırık kalıntısı yok etmeye çalışan kişilerdir titiz hapşırıcılar. Bu tür insanlar görünüşleri konusunda hassastır ve insanların onlar hakkındaki düşüncelerinden endişe duyarlar.

Kaynak: listelist.com

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz