Halk Arasında Olabildiğince Yaygınlaşmış Doğru Bilinen 9 Yanlış

0
372

Sıklıkla kullandığımız, etrafımızdaki insanlara söylemek için sabırsızlandığımız kulaktan dolma bilgiler vardır. Kulaktan dolma bilgilerle yaşamımızı devam ettirmek pek de iyi bir fikir değil çünkü bizi çok büyük yanlışlara sürükleyebilir. Sizin için doğu bilinen ama yanlış olan bilgilerin bir listesini yaptık, okumak için sayfayı aşağıya indirebilirsiniz.

1. C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığıyla savaşmaz

2. Çin Seddi uzaydan görülmez

Çin Seddi’nin bilinenin aksine uzaydan görülmesi mümkün değildir. Atmosfer koşulları, ışık vs tüm şartlar uygun olsa bile Çin Seddi uzaydan görebilmek için yeterli büyüklüğe sahip değildir.

3. Hapşırınca kalp durmaz, ritmi değişir

En yaygın olan bilgilerdende hapşırınca kalbin durduğudur. Hapşırma esnasında zaman göğsümüz kasıldığı için kan akışı bir anlığına engellenir ama kalp durmaz, yalnızca kalbin ritmi değişebilir. 

4. Aşı otizm yapmaz, otizm doğuştandır

Otizm doğuştan var olan ya da olmayan bir hastalıktır. Bazen aşı sonrası otizm benzeri belirtiler ortaya çıkar ama bu otizm olduğu anlamına gelmez.

5. Kurbağa dokununca siğil yapmaz, siğilin sebebi başkadır

Kurbağaların dokununca siğil yaptığı bilgisi doğru değildir. Siğil deri altında bulunan HPV virüsü ile ortaya çıkar. Kurbağalar HPV virüsü taşımazlar.

6. Taşvanlar yeşillik sever, havuç değil

İzlediğimiz çizgi filmlerin de etkisiyle hepimiz tavşanların havuç sevdiğine inandık. Tavşan zihnimizde havuçla bütünleşmiş olsa da aslında yeşillikle beslenir ve bunu daha çok sever.

7. Yarasalar kör değildir, görebilirler

Birçoğumuz yarasaların kör olduğu bilgisiyle büyüdük. Yarasalar geceleri kendi çıkardıkları sesin nesnelerden yansımasıyla yönlerini bulurlar, bu sebeple olacak ki yarasaların kör olduğu kanısına varılmıştı. Yarasalar yönlerini bulurken seslerini kullansalarda gözleri kör değildir

8. Beynimizin tamamını kullanırız, yüzde 3’ünü ya da yüzde 10’unu değil

Cambridge Üniversitesi Psikiyatri kliniğinde Nörobilim üzerine Doktora yapan Dr. Muzaffer Kaşer’in açıklamalarında göreceğiniz gibi: “Beynin yüzde 100’ünü kullanıyoruz. Beyin görüntüleme araştırmaları sayesinde beynin bir bütün halinde çalıştığını, bağlantıların etkileşim halinde olduğunu ve bir görev yapılmadığında dahi arka planda çalışan aktivitesi (default mode network) bulunduğunu biliyoruz.”

9. Arılar sokunca ölmez, ölüm sebebi farklıdır

Genellikle arıların insanları soktuktan sonra öldüğü gözlemlenmiştir. Bu tüm arıların temek özelliğiymiş gibi dile getirilse de öyle değildir. İnsan derisi kalın bir yapıya sahip olduğu için arı iğnesini çıkarmakta zorlanır ve iğne arıdan iç organlarıyla birlikte ayrılır. Arının ölme sebebi budur.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz