Günümüz Teknolojisiyle Aya Gitmek Ne Kadar Sürüyor?

0
1136

Dünyamız Güneş sistemi içerisinde 8 gezegen, Güneş ve Dünyamız ile birlikte diğer gezegenlerin uyduları ile aynı sistemi paylaşmaktadır. 20 Yüzyıl Uzay çağı olarak adlandırıldığından 20.Yüzyılın ortalarından itibaren Artık Ay’a yolculuklar başlamış ve günümüz itibarıyla ise bazı gezegenlere araştırmalar için uzay araçları gönderilmiş ve halen de gönderilmeye devam etmektedir. Acaba birçoğumuz merak ettiği gibi dünyamızın uydusu olan Ay ile çok uzaklar da bulunan diğer gezegenlere yolculuklar ne kadar sürmektedir. Aşağıda Ay’a yolculuk, dünyamıza en yakın gezegen olan Venüs gezegenine yolculuk, en çok merak edilen Mars Gezegenine yolculuk ve Güneş’e yolculuğun (güneşe varmak mümkün olsa idi) ne kadar süreceği sayısal olarak verilmiştir.

Dünyamızdan Ay’a yolculuk ne kadar sürmektedir?

Aya yolculuk ilk zamanlarda günlerce sürmekte iken günümüz teknolojisi sayesinde bu süre oldukça kısalmışdurumdadır.

Örneğin 1950’li ve 1960’lı yıllarda ay yolculuğu 3-4 gün civarında sürmekte iken günümüzde bu süre oldukça kısalmış durumda çünkü günümüz teknolojisi ile üretilmiş olan araçlar oldukça yüksek hızlara çıkabilmektedir.

NASA tarafından Plüton gezegeni için gönderilmiş olan New Horizons isimli uzay aracı uzayda yaklaşık olarak saatte 58.000 kilometrelik bir hıza ulaşmıştır. Eğer bu uzay aracı ile aya gidilmiş olsa idi günberi durumunda 363.000 kilometre uzaklıkta bulunan Ay’a varış süresi yaklaşık olarak 6 saat 15 dakika civarında sürecek idi fakat genel itibarıyla uzay mekiklerinin hızları uzaya çıkış anında 25.000 ile 30.000 kilometre civarında bulunduğundan Ay’a varış süresi 8 ila 10 saat arasında değişiklik göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz