Guinness Rekorlar Kitabına Giren Dünyanın En Pahalı Kuzusu: Double Diamond

0
1387

Sahiplerinin Double Diamond adını verdikleri bir Texel kuzusu oldukça pahalı bir fiyata satıldı.

1.

Texel koyunu, Hollanda’daki Texel adasına has bir koyun cinsi olan, yağsız eti ve yünü nedeniyle değerli bulunan bir tür. Texel koyunlarının yünü yaklaşık 32 mikrometre ve çoğunlukla çorap iplikleri ve örgü yünleri için kullanılıyor. Etleri ise son derece yağsız olduğundan özellikle Britanya’da tercih ediliyor.

2.

Double Diamond isimli sevimli kuzu da Texel ırkından. İngiltere’nin Cheshire kentindeki Macclesfield’daki bir çiftlikte doğan Double Diamond henüz 6 aylık.

3.

Üreme döneminin sonunda doğan Double Diamond, son derece değerli bir kuzu. Bu nedenle de açık artırmada oldukça fazla talep gördü ve son derece pahalı bir fiyata satılarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi.

4.

Dünyanın en pahalı kuzusu olarak ünlenen Double Diamond, İskoçya’nın Glasgow yakınlarındaki Lanark’ta düzenlenen müzayedeyle 368 bin sterline (3.6 milyon lira) satıldı. 2009 yılında bir başka kuzu 231 bin sterline (Yaklaşık 2 milyon 250 bin TL) satılmıştı.

5.

Double Diamond isimli koyunu çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan bir konsorsiyum satın aldı; Auldhouseburn, Procters ve New View. Konsorsiyum Texel ırkından olan bu koyunu başka koyunlar yetiştirmek için kullanacak.

6.

Texel Sheep Society CEO’su John Yates Texel ırkı ve Double Diamond hakkında şunları söyledi; “Bu rakam birçok insana bir koyun için olağanüstü bir fiyat gibi gelebilir. Ancak texel ırkı, Birleşik Krallık’ta doğan tüm kuzuların yaklaşık yüzde 30’una babalık yapıyor. Yani onlar olmasa koyun popülasyonu azalır. Henüz 6 aylık olan yavru birçok bebek kuzu verme potansiyeline sahip”.

7.

Britanya’da bir kuzunun ortalama maliyeti genellikle 100 sterlin civarında. Bununla birlikte, üreme için kullanılacak yüksek kaliteli koçlar genellikle çok daha fazla fiyata satılıyor. Double Diamond da doğaya salıverilmek yerine bir fabrikaymış gibi üreme için kullanılacak.

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz