Göz kapağı problemlerinin nedenleri ve çözümleri nelerdir?

0
1281

Yüzümüzde dikkat çeken birçok yerimiz varken en çok bu dikkati gözler toplar. Dikkat çekmesinin yanı sıra gözde oluşan herhangi bir rahatsızlık bir başka hastalığın habercisi olabilir. Özellikle göz kapaklarındaki düşüklük her ne kadar estetik açıdan bir sorun olarak düşünülse de asıl neden beyin ve sinirleri etkileyen önemli rahatsızlıklardan bir tanesi olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir?

Göz kapağı düşüklüğü, gözün kapağının gözün alt kapağına doğru düşmesi şeklidir. Bu düşüklük ise gözün herhangi bir yaralanmaya, yaşlanmaya ve ya doğuştan gibi nedenler ile olabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Nedenleri

Göz kapağında meydana gelen ödem, enflamasyon, tümöral durumlar, kontakt lens kullanımı, göz kapağının travmatik nedenlerle ya da yaşa bağlı olarak gevşeme durumu gibi pek çok neden olabilir. Bazı nörolojik durumlar arasında ise göz kapağını kaldırma konusunda görevli olan sinirin diyabet ve hipertansiyona bağlı olarak hasar görmesi ya da kafa içindeki dolaşımı sırasında oluşan basılar, sinir-kas kavşağındaki bazı patolojiler ve göz kaslarını da etkileyen birtakım kas hastalıkları olabilir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı

Öncelikle göz kapağı düşüklüğünün nedeni tespit edilmelidir. Eğer doğru teşhis yapılmadan cerrahi bir müdahale yapılırsa tedavi edilemez duruma gelebilir.

Göz kapağı düşüklüğü eğer travmaya bağlı olarak gerçekleşmişse 6 ay beklemek gerekecektir.

Göz kapağı düşüklüğü amelyatı ise kapağın yukarı doğru tutan veya kaldırmayı sağlayan kasın çalışmaması sonucu oluşan bir işlemdir. Ameliyat süreci ve derecesi ise göz kapağının çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Çocuklarda görülen göz kapağı düşüklüğü ise ameliyatla olumlu sonuçlar ortaya koymuş durumdadır.

Ptosis ve Göz Kapağı Düşüklüğü Arasındaki Bağlantı

Bazı insanların gözleri uykulu ve ya gereğinden fazlaca kısık olduğu izlenir insanlar bunun farkında değildir ancak bu bir rahatsızlıktır. Ptosis denilen dokunun az çalışması ve ya hiç çalışmamasından kaynaklanan bir durumdur. Göz kapağı düşüklüğü bazı durumlarda ilerlemesi sebebiyle görmemizi engellen bir rahatsızlığa kadar neden olmaktadır.

Göz kapaklarının yukarı doğru kalkmasını sağlayan dokunun bozulması ile oluşan bir problemdir. Gözlerde meydana gelen sinir hasarı da göz kapağı düşüklüğünü meydana getirmektedir. Bu sinir hasarına ise Horner Sendromu denilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğünü Arttıran Sebepler

  1. Diyabet,
  2. Ağır kas zaafı,
  3. Sinir kas sistemine ait hastalıklar gözdeki kapağın riskini artıran nedenler arasında yer almaktadır.

Horner Sendromu Nedir?

Horner Sendromu yüzde ve gözlerde meydana gelen bir sinir sistemi rahatsızlığıdır. Beyinde omurilikte meydana gelen durumlarda, inme gibi ve ya karaciğer kanseri durumlarının meydana gelmesi Horner Sendromuna yol açmaktadır.

Şiddetli ve dönemsel oluşan baş ağrıları da bazı kişilerde gözün kapağının düşüklüğüne neden olmaktadır. Şiddetli ve dönem dönem meydana gelen baş ağrılarına ise küme baş ağrıları denilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğünün en belirgin özelliği dıştan da görülebileceği gibi üst göz kapağının aşağıya doğru sarkmasıdır. Gözdeki kapağın düşüklüğü her yaşta büyük yâda çocuğun başına gelebilir tek gözde veya iki gözde birden de belirebilmektedir. Konjenital prozis olarak doğan kişilerde vardır.

Göz kapağı hastalıları ve tedavi yöntemleri;

Şalazyon

Göz kapağında ki salgı bezlerinin iltihaplanmasıdır. Göz kapağında ağrı, kızarıklık ve şişlik meydana getirir. Erken dönemde tedavi edilmez ise bu sislikler kalıcı kistlere dönüşebilir. İlk basta ilaç tedavisi, daha ileri safhalarda kist içine enjeksiyon, bunların yeterli olmadığı durumlarda ise cerrahi olarak kistin alınması işlemi yapılır. 

Arpacık

Genellikle şalazyon ile birbirine karıştırılır. Kirpik dibinde bulunan foliküllerin iltihaplanmasıdır.

Göz kapağı kenarında kızarıklık , hassasiyet ve sişlik oluşur. Sıcak kompres ve ilaç tedavisi uygulanmaktadır. 

Blefarit

Kirpik dibinde rastlanan enfeksiyondur. Genellikle batma hissi ve göz kapağında ağrı yaparlar. Kapaklarda şişme, kızarıklık olabilir. Tedavi edilmez ise konjenktival ve korneal enfeksiyonlara neden olabilir. Tedavisinde göz kapaklarının temizliği yapılır, antibiyotikli ilaç tedavisi uygulanır. Genellikle gözyası kalitesinde düşme olduğu için suni gözyası damlaları da verilir. 

Entropion

Genel bir tanımlama ile kirpiklerin ve kapağın içe dönmesi denebilir. Kapakların ters dönmesi nedeni ile korneal iritasyonlar olabilir. Tedavide zaman kazanmak için ilaç tedavisi uygulanabilirse de asıl tedavi cerrahidir. 

Ektropion

Göz kapağının dışa dönmesidir ki bu durum sulanma ile beraberdir. Değişik nedenleri olsa da çözüm cerrahi tedavidir. 

Ptozis

Göz kapaklarının düşmesidir. Konjenital (doğumsal) olanlar büyük bir bölümünü yapsa da çoğu travma ve yaşlılık gibi faktörler nedeni ile tutucu dokuların (aponuroz) ayrılması nedeni ile ortaya çıkar. Sistemim hastalıklar, yüz felçleri sonrasında da görülebilir. Tedavisi cerrahidir. Ptozis sistemim bir hastalığın belirtisi olabileceği için genel vücut taramalarının da dikkatli yapılması gerekmektedir. Çocuklarda göz tembelliğine neden olabileceği için mümkün olan en erken dönemde tedavi edilmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz