Gökten Yağmur, Kar, Dolu Yağar Değil Mi? Peki Zaman Zaman Hayvan Yağdığını Söylesek?

0
733

Gökyüzünden düşen su damlaları ve bunların farklı formları normaldir, Ancak gökten bunun dışında düşen şeyler kesinlikle normal değildir. Şehir efsanesi zannettiğimiz bu durum tarihte ve bilimsel dergilerde belgelenmiştir. Mantığa meydan okuyan bu durumu gelin anlamaya çalışalım…

1.

Gökten Düşen Hayvanlar Bugün Gibi Dün de Vardı

Gökyüzünden düşen hayvanlar, insanlık tarihinin ve folklorunun bir parçası. Kurbağalar ve balık yağmurları Romalı yazar Pliny Elder‘ın eserlerinde yer alır. Arkeolojik araştırmalarda hayvan yağmurunun kayalarda resimsel tasviri bulunmuştur.

Ayrıca, insanlık tarihi boyunca bu garip yağışlara tanıklık eden binlerce görgü tanığı vardır. Bunların bir kısmının yapılan incelemeler sonucunda sahte olduğu anlaşılsa da yine de doğrulanan bir çok olay vardır.

Hayvan Yağmurları Nasıl Gerçekleşiyor?

Gökten yağan hayvanların ardındaki olguyu açıklamak kolay değil. Bunun sebebi bildirilen vakaların bir çoğunun ardında mantıklı başka bir açıklama olması. Örneğin geçtiğimiz yıllarda Hindistan’da bildirilen bir balık yağmurunun ardında gagalarında avladıkları balıkları taşıyan ve bunları bir biçimde ürktükleri için düşüren pelikan kuşları çıkmıştı.

Doğanın bu garip davranışını incelemeye karar veren ilk bilim insanı, elektromanyetizma konusunda bilime yaptığı katkılarla tanınan Fransız fizikçi André Marie Ampere (1775 – 1836) olmuştu.

Onun hipotezi, yakın zamanda bildirilmiş olan bir kurbağa yağmuru üstüne yoğunlaşmış ve ansızın ortaya çıkan güçlü kasırgaların bazı bölgelerdeki hayvanları sürükleyerek bambaşka bir yere bırakıp, böyle garip bir duruma yol açabileceğini ileri sürmüştü

Kurbağa ya da balık yağmurlarında şu ana dek ileri sürülmüş olan en iyi teori günümüzde de buna benzer aslında. Henüz kimse böyle bir şeye tanıklık etmemiş olsa da tıpkı karada oluşan hortumlar gibi, bazen suyun üzerinde de hortum oluşabilir.

Böyle bir durumda, o bölgede yaşayan balık ya da kurbağa gibi canlılar suyla beraber hortumun içine çekilip ve uzaklara taşınabilir. Rüzgar hafiflediğinde ise bu hayvanlar gökyüzünden yere düşmeye başlarlar.

Yağan şey örümcek gibi bir kara canlısıysa benzer bir durum karada meydana gelebilir. Ancak hatırlatmakta fayda var; deniz hortumu hipotezi şu ana dek kanıtlanabilmiş değil çünkü hiç kimse bir deniz hortumuna şahit olmadı.

Daha da garip olanı; gökten şu ana dek birkaç türün bir arada yağdığı da görülmedi. Örneğin, kurbağa yağmuru, örümcek yağmuru, domuz ya da balık yağmuru görüldü ama kurbağa ve balıkların bir arada yağdıkları olmadı. Sonuç olarak bazı varsayımlarımız olsa da bu fenomenin nasıl ortaya çıktığını henüz kesin olarak bilemiyoruz.

2.

Gökten Yağan Üç İlginç Şey

1- 2013: Örümcekler – Brezilya

Örümcek fobisi olanlar için gerçekten zor bir durum. 2013 yılında, binlerce küçük ve büyük örümcek gökten düşmüş ve hızlıca ördükleri ağlar ile toprağın üstünü tamamen kapatmışlardı. Üstelik bu ilk değildi. Daha önceden de Brezilya, Avustralya ve hatta ABD’nin bazı bölümlerinde örümcek yağmuru görülmüştü.

2- 2010 – Balıklar, Lajamanu, Avustralya

Lajamanu, Avustralya’daki Tanami çölünün sınırında bulunan bir çöl kasabası. Bu kasabanın üzerine 2004’te ve 2010’da olmak üzere iki kere balık yağdı. Üstelik 2010 yılında olan balık yağmuru iki gün boyunca durmadı.

3- 2009 – Kurbağa, Japonya

Japonya’nın Ishikawa bölgesindeki bazı kentlerde gökten ölü kurbağa yağdı. Ölü kurbağa yağmurunun 48 saat sonra Hakusan kentinde de görüldüğü yetkililerce bildirildi. Bilim insanları, şiddetli fırtına ve deniz hortumlarının kurbağa ve balık gibi hayvanları alıp başka bir yere yağdırabileceği açıklamasını getirirken, Kanazawa Meteoroloji Gözlemevi yetkilileri, bölgede şiddetli bir rüzgar kaydedilmediğinden kurbağaların nasıl geldiğini anlayamadıklarını belirttiler. 

Kaynak: 1

Bu içerik de ilginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz