Gençleri Etkileyen Pilonidal Hastalık Nedir ve Nasıl Kurtulunur?

0
2354

Her yıl 10.000 kişiden 3’ü pilonidal hastalıktan muzdariptir. Erkeklerin buna sahip olma olasılığı daha yüksek olsa da, bu hastalık herkesi etkileyebilir. Ve oldukça ciddidir çünkü genellikle cerrahi müdahale gerektirebilir. Sivilce gibi görünüyor ama çok daha fazla sorun getiriyor.

Pilonidal hastalık nedir? Elinizde olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Kuyruk kemiğinin yakınındaki kalçaların üstünde meydana gelen bir kist. İyi durumda kalabilir veya enfekte olabilir. Bunun olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi, bu alanda bir kiste yol açabilecek travmadan kaynaklanabilir. Batık kıllardan da kaynaklanabilir.

Elinizde olup olmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Bu kist genellikle büyük bir sivilce gibi görünür. Farklı aktiviteler yaparken kuyruk kemiğinde rahatsızlık hissedebilirsiniz. Kist ağrır, kızarır ve şişer. Enfekte olursa, irin veya hatta kan akabilir ve hoş olmayan bir koku burnunuza gelebilir.

Nasıl tedavi edebilirsiniz?

Pilonidal bir kist fark ederseniz, bir doktora görünmeniz gerekir. Kendi kendine tedavi bu durumda yardımcı olmaz. Doktor bölgeyi muayene edecek ve daha ileri tedaviye karar verecektir. Genellikle, kist ameliyatla çıkarılır ve doktor sizin için hangi yöntemin uygun olduğunu seçecektir. Bir enfeksiyon durumunda, bir antibiyotik kürü almanız gerekir.

Peki en çok kimler risk altında?

Çok oturan ve aktif olmayan bir yaşam tarzına sahip insanlar pilonidal kistten muzdarip olabilirler.

Aşırı vücut kılları ve obezite de bu hastalığın gelişmesine yol açabilir.

Genellikle ergenlik döneminde ve 35 yaşın altındaki erkeklerde görülür.

Nasıl önleyebilirsiniz

Yaşam tarzınızı değiştirebilir ve gerekirse kilo verebilirsiniz. Bu bölgeye dikkat edin ve orada iyi bir hijyen olduğundan emin olun. Pilonidal kistin oluşmasını önlemek için kuyruk kemiğinizin yakınındaki kılları da tıraş edebilirsiniz.

Kaç saat oturuyorsun? Hiç pilonidal kistiniz oldu mu? Hikayelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Kaynak: 1

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz