Geleneklerden İklime: Japonlar Neden Sadece Akşamları Duş Alır?

0
1953

Özellikle yaz aylarında birçoğumuz günde en az bir kez duş alıyoruz. Bazılarımız ise güne daha verimli başlamak için sabah duş almayı tercih ediyor. Herkesin bu konudaki tercihleri farklı olabiliyor, dünyanın diğer ülkelerinde de bu konudaki alışkanlıklar farklı. Yeni yapılan bir araştırmaya göre uyumadan önce duş almak uyku kalitenizi iyileştiriyor. Ancak Japonlar bunu yıllardır zaten uyguluyorlar. Peki çoğu Japon neden akşamları duş alıyor?

1. Japonların uzun bir duş ritüelleri var

Japonlar banyo yaparken birkaç adımdan oluşan özel bir ritüeli takip ediyor. İlk olarak, vücutlarındaki teri ve kiri suyun altında akıtırlar. Bunun ardından ise uzun ve rahatlatıcı bir banyo yaparlar. Hatta cildi temizleyen yeşil çay ve diğer farklı bitkileri banyolarına ekleyebilirler. Japonlar ayrıca suyun sıcaklığını dikkatlice ayarlar. Çok sıcak olan su nem kaybına ve gözeneklerin açılmasına neden olabileceğinden, ılık suyu tercih ederler.

2. Eski alışkanlıklarını sürdürüyorlar

Japonya’da ve tüm dünyada sabah duşunun lüksü kıa bir süre öncesine kadar mevcut değildi. 19. yüzyılda Japon evlerinde sıcak su, ısıtma veya sıhhi tesisat yoktu. Bu yüzden çoğu insan sıcak bir banyo yapmak için önce suyu kaynatmak zorundaydı. Bu nedenle de akşamları duş almak daha kolay oluyordu. Bu alışkanlıkları ise günümüze kadar ulaştı. Japonya’da ahşaptan yapılmış olan ofuro banyoları bulunuyor. Her Japon dairesinde ofuro banyoları bulabilirsiniz. Bazı Japon aileler bu banyoları kullandıktan sonra içerisineki suyu çamaşır yıkamak için de kullanabilir. Küvvet formunda olan ofuro banyoları, suyu sıcak tutmaya yarayan ahşap bir kapakla kapanır.

3. Genellikle hamamları tercih ediyorlar

Hamamlar Japonya’da popüler. Hemen hemen her yaş grubundaki insanlar hamamlara yalnızca yıkanmak için değil, aynı zamanda rahatlamak için de geliyor. Bunun bir tür eğlence olduğunu söylemek mümkün. Akşamları ise bu tarz yerler daha az kalabalık oluyor. Rahatlamak isteyenler ise hamamlara akşamları gitmeyi tercih ediyor.

4. Sabahları duş almak için yeterli zamanları yok

Japonlar gerçek işkoliklerdir. Japonya’da 4.5 milyon kişi tam zamanlı olarak çalışıyor. Ayrıca, Japonya’da dakik olmak çok önemli. Birkaç dakika geç gelirseniz, bu saygısızlık olarak algılanabiliyor. Bu nedenle, sabahları Japonların fazla vakti olmuyor.

5. Duş zamanı konusunda iklimden etkilenirler

Japonya’da yaz mevsimi sıcak ve çok nemli geçiyor. Çoğu vatandaş yaz aylarında arabalarını kullanmıyor, bunun yerine toplu taşıma araçlarını kullanıyor. Sıcak ise onları oldukça rahatsız ettiğinden akşamları duş alıp rahatlamak istiyorlar. 

Kış aylarında ise Japon evlerinin çoğunda merkezi ısıtma olmadığı için çoğu ev bir hayli soğuk. Sadece yıkanmak için değil, aynı zamanda kendilerini ısıtmak için yatmadan önce duşa giriyorlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz